Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hiddet hakimiyet edilebilir

25.03.2021
73
Hiddet hakimiyet edilebilir

Uzman Psikolog Naciye Tokaç, hiddetin hakimiyet edilebilir bir duygu olduğunu, aksi takdirde hiddetlenen şahsın kendine de çevresine de ciddi hasarlar verebileceğini belirtti.

Psikoterapist/Aile Çift Ve Konutluluk Terapisti Uzman Psikolog Naciye Tokaç, “Çok hafif bir rahatsızlıktan yoğun bir öfkeye kadar değişen yoğunlukta yaşanan bir duygu olan hiddet; gücendiğinizi, haklarınızın ihlal edildiğini, gereksinimlerinizin ya da isteklerinizin doğru biçimde karşılanmadığını ya da yalnızca, işlerin yolunda gitmediğini gösteren bir mesaj olabilir. Hiddetiniz sizi, başkalarının hakkınızdaki belirleme biçimine “Hayır” ve kendi benliğinizin isteklerine “Evet” demeye yönlendirebilir. İnsanın; yasaklamayla karşı karşıya kalması, hücuma uğraması, gücenmesi, yoksun vazgeçilmesi, tehdit idrak etmesi hiddet duygusunu ortaya çıkarabilir” dedi.

Hiddet duygusunun normal bir biçimde ve hasar verici kalitede olmayan biçimde ifade edilebildiğinde bayağı karşılanabilirken; uygun olmayan, kendine ve değişiğine hasar verici kalitede ve hakimiyet edilemez biçimde ortaya koyulduğunda hasarlı bir duygu haline dönüştüğünü kaydolan Tokaç, “Hiddet; hakimiyet bozukluğu olduğu anda şahsın hiddetine müteveccih farkındalığının düşük olduğu ve hakimiyet edemediği görülmektedir. Hiddet güdüsü hakimiyet edilemez biçimde ortaya çıkar ve birey bunu sergilemediği takdirde gerginlik devam eder, şayet hiddet duygusu ortaya koyularak hasar verici tavır sergilenirse birey ruhsal bir rahatlık sezer. Ancak ardından zaman sonra pişmanlık duygusu ortaya gelebilir. İnsan hiddet duygusu ile beraber doğmaktadır. Bebeğin istekleri karşılanmadığında veya geç karşılandığında, rastgele bir mevzuda rahatsızlık sezdiğinde, bu vaziyet bebek için bir yasaklanmışlık olduğundan ve hiddet doğurduğundan, isteklerini ve tedirginliğini ağlayarak ifade eder. Bebeğin bu tepkileri basmakalıptır zira başka biçimde kendisini ifade etmeyi öğrenmemektedir. Bebek etrafındaki varlıkları, gidişatları kavramaya, bilmeye başladıkça hiddet duygusunun ifade edilmesinde de farklılıklar kollanır. Artık etrafındaki şahıslar bu duygularını nasıl ifade ediyorsa çocuk da o biçimde ifade etmeye başlayacaktır. Unutulmaması gereken çocukların ilk evvel model alarak bildiğidir” diye konuştu.

Tokaç, “Hiddetinizi nasıl yaşayacağınız ve nasıl ifade edeceğiniz, etrafınızdaki fertleri özellikle de anne babalarınızı model alarak bilmekle beraber; zaman içerisinde çocuğun maruz kaldığı her vaziyet ona bu duygusunu nasıl yaşayacağını öğretir. İzlenen filmler, mektep dostları, hocaları, kendisine rol model aldığı şahıslar gibi bir hayli etmen duygularını nasıl ifade edeceğini öğretir. Özellikle çocuklarınızın izlediği çizgi film ve film içeriklerine dikkat etmekte fayda olacaktır. Daha evvelde ifade ettiğim gibi; hiddet duygusunun nasıl ifade edildiği ehemmiyetlidir. Bazı şahıslar saldırganlık göstermekte bazı şahıslar ise bastırarak ifade etmektedir. Saldırganlık gösteren birey; sinirlendiği birey veya gidişata laflı ya da fiili olarak saldırır. Çevresindeki eşyaları tekmelemek, sövmek, hakaret etmek, tartışma etmek hiddeti saldırganca ifade etme yollarından yalnızca kimileridir. Saldırganca ifade edilen hiddet duygusu hem şahsın kendisine hem de etrafındaki fertlere hasar vermektedir” ifadelerini kullandı.

Öfkesini bastıran veya içine atanların ise; sinirlendiklerini muhakkak etmemeye çalıştıklarını, tebessümmelerle hadiseyi geçiştirmeye çalıştıklarını ya da az konuştuklarını ifade eden Tokaç, “Hiddeti bastırmak bir çözümmüş gibi görülse de uzun vadede şahsın iç dünyasında biriken hiddet duygusu, mide bağırsak rahatsızlıkları gibi fiziksel hastalıklara yol açabilmektedir. Negatifte olsa duyguları bastırmak, şahsın etrafına hasar vermese de kendisinde ruhsal meselelere yol açmaktadır. Hiddet duygusunun uygun bir biçimde ifade edilebilmesi için şahsiyet gelişiminiz, hayat stiliniz mevzusunda yapacağınız bazı farklılıklar; geçimli bir şahsiyet geliştirmenize yardım olacaktır. Öncelikle hem vücutsal hem de ruhsal olarak “elastiklik özelliği”ne sahip olmak sizi cemiyette gevşetecektir. Elastiklik özelliği; karşılaştığınız negatif hadise, gidişatları daha serinkanlı karşılamanızı, değerlendirme süreci yapabilmenizi ve en sonunda bir karar vererek tavırda bulunmanızı sağlar. Şahsi bakış açınız da duygularınızı nasıl göstereceğinizi tanımlamaktadır. Hiddet duygusunu hakimiyetsizce yaşayan fertlerde kollanan bir özellik karşılaştıkları hadise, gidişatları daha şahsi idrak ettikleri, klasiğin dışında anlamlar yükledikleri doğrultusundadır. Bakış açınızı “zekanızı yine yapılandırarak” değiştirebilmeniz için; öncelikle kendinizdeki hiddet duygusunun nasıl yaşandığını fark faktörüz lüzumludur. Yapmanız gereken, yalnızca karşılaştığınız vakaları; yaşandığı gibi idrak etmek ve şahsi yorum yapmamanızdır” dedi.

Duygu ve mana balansını kuranlar daha hakimiyetli

Tokaç, “Yapılan araştırmalar ve mesleksel gözlemlerim; duygu ve mana balansını kurabilmiş şahısların hiddet duygularını daha hakimiyetli yaşadıklarını göstermekte. Bu şahıslar negatif bir gidişatla karşılaştıklarında anlama dayalı us yürütme sürecini işleterek duygularını hakimiyet altında yakalayabilirler. Misalin; “bu vaziyet yaşamımda karşılaştığım negatif vaziyetlerden yalnızca bir tanesi, daha serinkanlı olabilirim” gibi düşünceler şahsın usçu tavırda bulunmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

İrtibat kurma stilinin, şahsın kendisini genelde nasıl ifade ettiği, şahsiyet özelliklerini, problem çözme usullerini duygularını nasıl ifade ettiğini çoğunlukla tanımlayan öbür özellikler olduğunu belirten Tokaç, “Kendi özelliklerinizi tanımak; negatif-işinize yaramayan özelliklerinizi değiştirmek, fayda sağlayan özelliklerinizi kuvvetlendirmek hiddet hakimiyeti mevzusunda oldukça fayda sağlayacaktır. Tekerrür etmek gerekirse; hiddet duygusu bayağı olmakla beraber hiddeti hasar verici yapan şey nasıl ifade edildiğidir. Hiddet hakimiyet meseleyi yaşıyorsanız ve yaşamınıza hasar verici kalitedeyse, bu vaziyet psikolojik bir meseleye işaret edebilir ve bayağı bir hiddet duygusundan bölmelidir. Böyle bir vaziyette psikolojik yardıma lüzum dinlenebilir. Yaşamınızda hiddetten çok sevgiye yer vermeniz sizi daha mutlu edecek ve yaşamınızı daha anlamlı kılacaktır” biçiminde konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.