Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

HİDDETİNİZİ YENMEYİ BİLİN

29.04.2021
30
HİDDETİNİZİ YENMEYİ BİLİN

Hiddet size idarıyorsa, uzmana müracaat etin. Uzmanlar, yüksek seviyede hiddet yaşayan şahısların, hiddetlerini hakimiyet altına alamıyorsa, kesinlikle uzmana danışması gerektiğini belirtiyor. Psikologlar, hiddete karşı durabilmek için şu tekliflerde bulunuyor.

– Gün içinde özellikle stresli olacağını bildiğiniz saatlerde, yalnızca kendiniz için kullanacağınız bir zaman ayırın. Çalışan bir anne, konuta geldiğinde kendisine ayıracağı bir 15 dakikalık müddet olursa, çocuklarının isteklerine, parlamadan daha iyi cevap verebilir.

SAATİNİZİ DEĞİŞTİRİN

– Şayet hoşlandığınız bireyle muhakkak mevzuları muhakkak saatlerde konuşuyor ve bu konuşmalar da hep münazara ile sonuçlanıyorsa, bu cins mevzuları konuşma saatinizi değiştirin.

– Çocuğunuzun odasındaki dağınıklık odanın önünden her geçişte kafanızın tasını attırıyorsa kapıyı kapatın.

– Şayet her gün işinize gittiğiniz yoldaki trafik, sizi yasaklanmışlık ve hiddet duyguları içine vazgeçiyorsa rotanızı değiştirin.

– Sinirlendiğinizi hissediyorsanız, diyaframınızdan derin soluklar alın; göğsünüzün üst kısmıyla soluk almanız sizi hafifletmez. Derin soluklarınızı alırken, kendi kendinize tekerrür tekerrür Hafifle! ya da Sakin ol! diyerek telkinde bulunun.

ÇÖZÜM DEĞİL Kİ

– Farkında olmadan çok sık kullandığımız ve bizi dargınlık duygularına hazırlayan, asla! ya da her zaman gibi kelimeleri zekânızda tutmaya çalışın.

– Kendinize sinirlenmenin hiçbir şeyi çözmeyeceğini, kendinizi daha iyi sezmenize dayanakçı olmayacağını, hatta daha da makûs sezebileceğinizi andırın.

– Mana hiddeti yener, zira hiddet haklı bir sebebe bağlı olsa da, çok ivedi mana hudutlarını aşabilir. Bu surattan sinirlendiğinizi sezdiğinizde anlamınıza sığının.

– Şayet çok elektrikli bir münazara içine girdiyseniz, ilk yapacağınız şey yavaşlayıp gösterdiğiniz tepkileri kollamak olmalıdır. Usunuza gelen ilk şeyi söylemeyin, yavaşlayın ve reel söylemek istediğinizi düşünün.

– Espri, muhtelif yollarla hiddetinizin yoğunluğunun eksilmesine dayanakçı olabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.