Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

HİDDETLENDİĞİNİZDE YAPMANIZ GEREKENLER

29.04.2021
26
HİDDETLENDİĞİNİZDE YAPMANIZ GEREKENLER

Yolda trafiğe, işyerinde işverene, konutta karıya veya kocaya, kafede sevgiliye, akşamları çocuğa hiddetlenir dururuz devamlı… Derken elektrikler kesilir, maç varken ihtiyaçsız bir şeyle uğraşmak zorunda kalırsınız, beğendiğiniz dizinin en coşkulu kısmını kaçırırsınız, benzine yeniden zam kazanç… Başka Bir Deyişle gün içinde sizi hiddetlendirecek bir şey kesinlikle olur. Ama “kriz yönetimi” deyimi gibi, bir de “asap yönetimi” deyimi var tıp dünyasında… Başka Bir Deyişle asapları hakimiyet edip bu işten en az zararla kurtulmanın usulleri… Peki bunun için ne yapmalı?

Amerika nın 1801 senesindeki Başkanı Thomas Jefferson un bu mevzudaki nasihati şöyle: “Asabiysen konuşmadan evvel 10, çok asabiysen 100 e kadar say.”

Saymak asap yönetimidir. Sayarken zaman geçiyor, mevzuya dikkatimiz etkileniyor ve uysallaşma sürecine geçiyoruz. En azından o andaki gibi değiliz artık. Asaplılık anında ortaya çıkan enerji, zati gergin olan gidişatı daha da makûsa götürüyor ve saldırgan davranış ve laflara neden oluyor. Ama misalin 10 a kadar saydığınız zaman hem zaman geçiyor hem de sizi öfkelendiren vakadan uzaklaşmanızı sağlıyor. Böyle bir vaziyette derin soluk almak da asaplılığı eksiltiyor. Öğrenerek yavaş ama derin bir soluk almak, hem yatıştırıcı tesir yapıyor hem de dikkatimizi soluk sonrası ana odaklıyor. Dolayısıyla ilk başta anormal hiddetleneceğimiz gidişata artık o kadar sinirlenmiyoruz.

Sinirlenmenin insan sıhhati üzerindeki negatif tesirlerini artık herkes öğreniyor. Bu vaziyette uzmanlar vakaya “tepkin göstermenizi değil” ama “yanıt vermenizi” öneriyor. Bunu yapmak için de üç noktaya dikkat etmek gerekiyor:

Bu sayede karşınızdaki bireyin yerine kendinizi koyup onun gözleri ile vakaya bakabilirsiniz. Böylece ihtilafın kaynağını daha iyi anlarsınız. Cevabınız da o oranda yumuşak olur. Kendine istinaden yanıt vermek, hiddetlendiğiniz anda ortaya çıkan saldırgan davranışınızdan tamemen farklıdır, duygularınızı doğrudan, içten ve doğru sözcükleri seçerek ifade edersiniz. Bu tavır, kavrayış ve karşınızdaki birey ile ortak bir nokta bulmanıza takviyeci olur.

Evvel neye hiddetlendiğinizi, karşınızdaki insanın size ne söylediğini iyice kavradığınızdan emin olur. Böylece meseleyi yanlış kavramamış olur ve bu sayede de tepkin göstermek yerine düşünme sürecine girersiniz. Duygularınızı hakimiyet etmek için mevzuyu ilerki bir zamanda karşınızdakiyle münakaşanız da iyi bir usul. Bu süreçte kısa bir yürüyüş dahi çok işe yarar.

Endişeliyim, çok donakaldım, asaplıyım” tümceleri ile başlayın.

İki: Meseleyi sarihçe ortaya koyun. Karşınızdakini yargılar bir tutum almayın. O cinsli yorumlardan kaçının. Misalin “sen zati hiçbir zaman işe süresinde gelmezsin” demek yerine “Bu hafta senden üç kere şu mevzuda ropor istedim. Ama daha önüme gelmedi. Neler oluyor?” deyin.

Üç: Niçin asaplı olduğunuzu açıklama edin. Karşınızdakinin yaptığı yanılgının yol açtığı tesirin sizin de geleceğinizi negatif etkileyeceğini anlatın.

Dört: Karşınızdaki insana içinde bulunduğu gidişatı kavradığınızı sezdirecek kelimeler seçin.

Beş: Yanınızda, baktığınız zaman sizi mutlu sezdiren bir resim taşıyın.

HUZUR TEKLİFLERİ

• Asaplıysanız bir şey yapmadan veya söylemeden evvel 10 a çok asaplıysanız 100 e kadar sayın

• Yanıt vermeden evvel derin ve yavaş bir soluk alın

• Şahısları yargılar biçimde konuşmayın

• Kendinizi karşınızdakinin yerine koyun, onun gözüyle bakın

• Onun vaziyetini kavramaya çalışın

• Öfkelendiren alışkanlıklarınızı bir anda değil ama usulca terk edin

• Trafikte araba kullanırken asla cep telefonu ile konuşmayın

• Hiddetlenmeye başladığınız mekanı süratle değiştirin

• Bir Walkman, discman edinin

ASABA KARŞI DAHİ MÜSAMAHALI OLMALI

Çok fazla hiddetlenip de bu yazıdaki hiçbir teklifi uygulayamazsanız, o zaman ne yapmalısınız?

Size bir iblisin avukatı gerekli. Onunla ciddi anlamda öfkelenme hakimiyeti tecrübeyi yapın. Öncelikle araba kullanırken ve de o vahim trafiğin içinde cep telefonunuzla asla konuşmayın. Gelen telefon sizi daha da çıldırtabilir. Kendi cılız noktalarınızı, nelerin sizi öfkelendirdiğini öğrenil. Trafik mi? O zaman erken işe gidip, geç çıkın. Konuta gitmeden evvel bir saat jimnastik yapın veya bir yere gidip o günün stresini atın. Bu sayede konutunuz veya çocuk hengamesi üzerinize gelmez. Ve unutmayın ki asap da yevmiye yaşamımızın bir parçası. Asaba karşı dahi müsamahalı olmak gerekli.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.