Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hipoglisemi

08.05.2021
36
Hipoglisemi

Öğünlerde, ekmek, pilav, hamur işleri ve tatlı gibi karbonhid­ratça zengin besinlerden bolca alınması, proteinin ve lifli yiyeceklerin az alınması hem kiloluluğa yol açmakta hem de …

Öğünlerde, ekmek, pilav, hamur işleri ve tatlı gibi karbonhid­ratça zengin besinlerden bolca alınması, proteinin ve lifli yiyeceklerin az alınması hem kiloluluğa yol açmakta hem de kandaki şeker oranında bozulmalara neden olmaktadır.

Bu gidişatta, beynin tek yakıtı olan kan şekeri azlığına bağlı olarak, baş sızısı, bitkinlik, zekâ fluluğu, dikkat eksilmesi, çift görme ve uykuya eğilim görülmektedir. Ayrıca, çarpıntı, terleme, anksiyete gerilim, sıkıntılılık da değişik bulgularındandır.

Şu şikayetler de kan şekerindeki kararsızlığa bağlıdır
Sık sık, özellikle öğleden sonran gelen yorgunluk ve halsizlik nöbetle­ri.
Genellikle çok geçime gereksinimiyle birleşen uyku eforlukları. Mesela derin bir uykudan birden uyan­mak.
Duygusal kararsızlık, ruhsal du­rumda gelgitler, mahzunluk, orta­da hiçbir neden yokken ağlama ih­tiyacı, konsantre olmakta güçlük, tedirginlik, anksiyete, düşüncelilik, kafa karmaşıklığı, afaki duyarlı­lıklar.

Kan şekerinin düşüklüğüne bağlı bu şikayetler, karbonhidratlı şekerli yiyecekler alınması neticeyi kaybolmaktadır. Farklı cinste hi­poglisemiler vardır: Bunlardan birincisi, alimanter yiyeceksel reaktif hipoglisemi olup mide operasyonu geçirenlerde ve bazı vagotonik şahıslarda süratli mîde-bağırsak geçişi olanlar görülür.

Arıtılmış karbonhidratların fazla ölçüde ve özellikle de aç karnına alınması, içki ve akışkan karbonhidrat kapsayan meşrubatlar cin, şarap, likör, bira ve kafein kapsayan şekerli meşrubat­ler kola, kahve yiyeceksel reaktif hi­poglisemiye neden olabilir. Bu şahıs­lerde besinlerin süratli emilmesine bağlı olarak ensülin hormonu seviyeyi yükselir. Ensülin de kan şekeri oranını düşürür.

İkincîsi, saklı şeker has­tası latent diabetik olan­larda daha geç saatlerde görülen hipoglisemiler ise idiopatik sebebi öğrenil­meyen reaktif hipoglise­mi olarak adlandırılmıştır.

Sürücü kusurlarına bağ­lı trafik kazalarının çok ol­duğu ülkemizde, reaktif hipoglisemi tehlikesinin dik­kat edilmesi gereken bir kaza sebebi olduğunu düşünüyoruz. Uzun yol­culuklarda uykusuzluk, molalarda alınan bol karbonhidratlı gıdalar, içilen bol şekerli çaylar, dikkat ufalaması, zekâ fluluğu, görme bozukluğu ve uy­ku eğilimine neden olabilecek hususlardır. Nitekim, yapılan incele­malar, cemiyetimizde reaktif hipoglisemi oranının % 20 sıklığına eriştiğini göstermektedir. Bu nedenle, Türkiye’deki trafik kazala­rındaki fertsel kusurlar arasında reaktif hipogliseminin de düşünül­mesi gerektiği kanısındayız. Bu cins bulguları olan insanların hat­ta, tüm otobüs, kamyon ve tır gibi uzun yol sürücülerinin kesinlikle şeker yükleme testi yapmalarını öneriyoruz.
Hipoglisemi tespit edilenler ise beyaz şekerli besinlerden kaçın­mülkü, protein ve posa bakımından zengin yiyecekler yemelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.