Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

HIV virüsü sigara ile besleniyor

24.03.2021
89
HIV virüsü sigara ile besleniyor

HIV pozitif olan ve aynı zamanda sigara kullanan bireylerin yaşamı tehlike altında.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdöl, HIV pozitif şahsın aynı anda sigara kullanması vaziyetinde HIV’le ilişkili enfeksiyonlara tutulma ihtimalinin çok yüksek olduğunu bildirdi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de 7 bin, dünyada ise takribî 40 milyon HIV pozitif birey olduğunu belirtti.

İngiltere’de South East Sheffield Sağlık Hizmetleri tarafından yürütülen bilimsel bir araştırmanın neticesinin, sigara içenlerin HIV’le enfekte olma oranının içmeyenlere göre daha yüksek olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Erdöl, aynı araştırmaya göre, sigaranın bağışıklık sistem tepkisinin spektrumunu değiştirerek HIV’le enfekte olmaya karşı duyarlılığı artırdığının tespit edildiğini aktardı.

Erdöl, aynı biçimde Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve Koruma Merkezi CDC tarafından yapılan açıklamada da bağışıklık sisteminin HIV ve öbür enfeksiyonlara karşı harekete geçiren CD4 hücrelerinin, sigara kullanımı sebebiyle negatif etkilendiğine yer verildiğini bildirdi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı/ Muhabir: Murat Paksoy

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.