Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hormonlarla alakalı mevzular

24.05.2021
53
Hormonlarla alakalı mevzular

Yeni doğan kız bebek Yeni doğan bir kız bebeğin rahmi de dahil genital uzuvları annesindeki östrojenin tesiriyle şişmiş gibidir. Bazen hafif kanlı olabilen bir vajinal akıntı sık …

Yeni doğan kız bebek
Yeni doğan bir kız bebeğin rahmi de dahil genital uzuvları annesindeki östrojenin tesiriyle şişmiş gibidir. Bazen hafif kanlı olabilen bir
vajinal akıntı sık görülür. Bu gerçeğinde bir cins âdet görme provası gibidir. Genellikle sızısızdır, bir günden kısa sürer ve rehabilitasyon gerektirmez. Kız bebeğin bedeninin hormon seviyelerindeki düşmeye böyle bir cevap vermesi beden işleyişinin sıradan olduğunun işaretidir. Ancak bu yarıyıldan sonra buluğ çağına ulaşana kadar vajinal kanama olmaması gerekir. Şayet olursa genellikle hafif bir enfeksiyona ya da vajina da yabancı cisim bulunmasına bağlıdır sebebi incelenmelidir. Yeni doğan kız bebeğin labyumları çok ender olarak doğumda birleşik gibi görünebilirse de çoğunlukla basitçe bölebilir. Anneden kaynaklanan hormon artıkları sebebiyle memelerinde şişme görülebilir; ancak bu vaziyet 6 hafta içinde olağana dönmelidir.

Bez değiştirme
Erkek bebeği olan yeni anneler sıklıkla bebeğin “apış arasf ’nı arınmakta ne kadar zorlandıklarından laf eder. Oysa kız bebeğin altını arınmak çok daha güçtür. Erkek bebeklerde hiç olmazsa genital uzuvlar kapalı bir kutu gibidir; buna karşılık ufak kızlarda kirlenebilen ve arınılması gereken pek çok kıvrım ve saklı gizli köşe bucak vardır. Bebek kakası cildi basitlikle tahriş edebildiği için genital uzuvların etrafının iyice arınılması ehemmiyetlidir. Ancak vajina büyük oranda himen kızlık çeperi ile korunduğu için paklerken içeriye doğru uzanmaya gerek yoktur. Kızınız gerçeğinde bütün de sizin gibi olduğu halde, bazen neyin ne olduğunu öğrenmek güç gelebilir. Neyi nasıl yapmanız ve altını değiştirirken nereleri arınmanız gerektiği mevzusunda emin değilseniz, ebeye ya da bebeğinizle ilgilenen doktora mesele.

Dişi genital uzuvlarını etkileyen doğumsal hatalar
Dişi faize sistemi, anne rahmindeyken sağlı sollu iki “tüp” sisteminden büyür. Bu tüp sistemlerinin üst kısımları ayrı kalarak fallop tüplerini yumurta kanalı oluşturur. Alt kısımlar ise birleşerek rahmi ve vajinanın üçte iki üst kısmını alana getirir. Vajinanın alt üçte birlik kısmı vulva teninin içeriye doğru kıvrılmasıyla oluşur. Ortasında ufak bir sarihlik bulunan himen isimli ince çeper, iki sistemin birleştiği seviyeyi tanımlar. Ancak bedenin değişik uzuvlarında olduğu gibi genital kanalın da gelişimi sırasında yanılgılar olabilir ve bazı doğumsal hatalar ortaya çıkabilir. Her 1 500-2 000 kız bebekten biri bir cins genital anormallikle doğar. Bunların kimileri hemen fark edilecek kadar aşikârdır; değişikleriyse çocuğun buluğa ermediği ya da buluğ çağının değişik bulguları görüldüğü halde âdetlerin başlamadığı fark edildiğinde sarihe çıkar. En sık tesadüfülen anormallik, kızlık çeperinde hiç delik bulunmaması olarak belirlenen imperfore himendir. Bu vaziyet değişik açılardan gelişimi tamıyla sıradan olan bir genç kızda âdet döneminin başlamamasıyla ortaya çıkar. Gerçeğinde âdet başlamıştır, ama kan himenin üzerinde vajinada birikir. Tanı konduktan sonra kolay bir cerrahi teşebbüsle bu vaziyet düzenlenebilir.
Görece sık tesadüfülen bir değişik mesele, iki kanal sisteminin rahim seviyesinde olması gerektiği şekilde birleşmemesidir. Bazen rahmin üst kısmında ufak bir bölme kalır ya da neredeyse servikse rahim ağzı kadar uzanan bir duvar sebebiyle “çift boynuzlu” rahim uterus bikomis büyüyebilir. Bu cins bir gelişimsel yanılgı genellikle rastgele bir bulguya neden olmasa da bazen âdet döneminde yoğun kanamalara ve yineleyen düşüklere yol açabilir. Bir ultrasonografi tahliliyle tanı konabilir. Ufak bölmeler cerrahi teşebbüsle çıkartılabilir, ancak çift boynuzlu rahimde rehabilitasyon çok daha güçtür. Çok ender olarak çift rahim ve her birine ait birer serviks bulunabilir ve evet, bu gidişatta bir kadının ikişer “smear” testi yaptırması gerekir! ve hatta bazen üst vajina da çift olabilir.

Kızlarda hormonlarla alakalı meselelere ya da kromozom anormalliklerine bağlı daha ciddi bazı problemlerle de karşılaşılabilir.

Turner belirtiyi
Bu belirti, yeni doğan her 2 000 kız bebekten Tini tesirler. Sebebi X kromozomlarından birinin bulunmaması ya da hatalı olmasıdır; neticede çocuk iki yerine tek X kromozomuyla doğar. Bulguları arasında boy kısalığı, rüzgâra boyun, ikincil cinsiyet özelliklerinin büyümemesi, geniş ve yassı göğüs kafesi, düşük saç çizgisi, düşük kulak, el ve ayak tırnaklarının yumuşak olması ve düşük gözkapaklan vardır. Kromozom anormalliği ne kadar besbelliyse, bulgular o kadar aşikârdır; bulguların en fazla göze çarptığı fertler, belirtinin tam özelliklerini taşıyan bireylerdir. Kromozomun sadece bir kısmının yetersiz olduğu bireylerde ise sadece hafif bulgular olabilir. iki X kromozomunun da yetersiz olması yumurtalıkların gelişimini tesirler ve bu da olması gereken yaşta östrojen imalinin başlamayacağı anlamına kazanç. Bazen meme gelişimi ya da buluğ çağının değişik bulgularının görülmemesi neticeyi tanı konur. Turner belirtiyi olan kızlarda, banalde buluğ çağında saldırıyı da görülmez ve bu sebeple çocuğun boyu kısa kalır. Östrojen rehabilitasyonu, bu belirtiyi taşıyan çocuğun cinsel olgunluğa erişmesini sağlar ve ideal olanı, banalde buluğ çağının başladığı ergenliğin ilk senelerinde rehabilitasyona başlanmasıdır. Östrojen rehabilitasyonu osteoporozu önlemek açısından da ehemmiyetlidir. Turner belirtili kadınlar uzun ve sıhhatli bir yaşam sürebilir; ancak yumurtalıklarının olmaması ne yazık ki çocuk doğuramayacakları anlamına kazanç.

Konjenital adrenal hiperplazi KAH
Bu gidişatın sebebi, böbreküstü bezlerinde fazla ölçüde testosteron üretilmesidir. Netice olarak kız bebek ufak bir fallusu hatırlayan gelişmiş bir klitorisle doğar. Daha ağır hadiselerde dış genital uzuvlar daha da erkeksi görünebilir. Hatta mesaneden idrar torbası çıkan idrar kanalı üretra ufak bir penisten geçerek dışarı açılabilir; gelişmiş ve birbiriyle kaynamış olan labyumlar, ufak bir skrbitkiuma erbezi torbası benzeyebilir. Ancak bebeğin iç genital uzuvları rahim, fallop tüpleri, yumurtalıklar ve vajinadır. KAH genetiktir; anormal gen taşıyan ebeveynlerden aktarılan genler sebebiyle büyür. Bu gidişatın ortaya çıkması için, genin hem anneden hem de babadan geçmesi gerekir. Sadece bir ebeveynden geni alan bebeklerde genital uzuvlar klasiktir; ancak bu bebekler anormal geni taşıdıkları için ileride KAH ’lı bir çocuklarının olma olasılığı vardır. KAH ’lı bir çocuk doğuran kadın, daha sonraki hamileliklerinde doğum evveli tanı testi yapılmasını arz edebilir. KAH, anormal hormon seviyelerini düzenlemek için alınan ilaçlarla rehabilitasyon edilir. Bu ilaçları genellikle yaşam boyu kullanmak gerekir. Anormal genital uzuvların düzenlenmesine müteveccih plastik cerrahi teşebbüsler uygulanabilir. Tam bunları saymazsak, KAH ’lı kızlar tamamen sıradan bir yaşam sürerler ve hamile kalıp doğum yapabilirler.

Androjen duyarsızlığı belirtiyi
Bu vaziyet KAH ’in bütün tersidir. Bebek genetik açıdan erkek XY genlerini taşıyan olduğu halde, dişi genital uzuvlarıyla doğar ve doğum sırasında kız olduğu varsayılır. Belirtinin sebebi, bedendeki dokuların androjenlere cevap vermesinde muhtelif derecelerde ortaya çıkabilen bir kusurdur. “X kromozomuna bağlı çekinik geçişli” bir belirtidir; başka bir deyişle gen, taşıyıcı anneden aktarılır. Etkilenen çocuğun ufak bir vajinası vardır, ama rahmi yoktur ve yumurtalıklar yerine karın boşluğu içinde iki ufak erbezi bulunur. Belirti genellikle çocuk banalde olması gereken yarıyılda buluğa ermediği ve âdet görmeye başlamadığı zaman fark edilir. Tanı konduktan sonra östrojen rehabilitasyonuyla sıradan ergenlik gelişimi -en azından görünüm açısından- uyarılabilir. Kaçınılmaz olarak, androjen duyarsızlığı belirtiyi olan kızlar kısırdır. Ancak esrarengiz olan şudur ki kız çocuk gibi yetiştirildikleri için bu belirtinin görüldüğü bireylerde sıradan bir dişi cinsel kimliği büyür ve cinsel açıdan erkekleri çekici bulurlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.