Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

HOŞ YAT UZUN YAŞA

19.04.2021
40
HOŞ YAT UZUN YAŞA

Bayanların erkeklerden daha uzun yaşamalarının nedenlerinden birisinin iyi yatmaları olduğu ileri sürüldü. Amerikalı analistlere göre, bayanlar uzun ömürlerini daha iyi yatmaya borçlu. Öyle ki bayanlar bayağı şartlarda erkeklerden iki kat daha fazla ve nitelikli uyuyabiliyor…

Yetersiz uyku ve uyku bozukluğunun tesirleri mevzusunda araştırmalar yapan Amerika Birleşik Devletleri Milli Sağlık Enstitüsü, 20 li yaşlarda 25 bayan ve erkek kobay üzerinde tahlil yaptı. Bir hafta vakitle geceleri 2 saat az yattırılan kobaylardan sadece erkeklerde diyabet ve obeziteye yol açan TNF maddesinde çoğalış görüldü. “Chemistry and Industry” isimli mecmuanın bilgilerine göre, bayanlar her gece 70 dakika derin uykuya geçiyor. Erkeklerde ise bu vakit 40 dakika.

Hasarlı salgılar artıyor

Uyku bozukluğu veya az geçime hormon balansını bozarak bedende hasarlı kimyevi salgıların çoğalmasına yol açıyor. Pennsylvania Üniversitesi nden Dr. Alexadros Vgontzas, bayanların iyi geçime kabiliyetini evrimsel süreç içinde geliştirdiğini belirtti. Bebeklerin geceleri sık sık uyanıp annenin uykusunu ufalaması üzerine basitçe derin uykuya geçme beceriyi geliştiren bayanlar böylece bedenlerinde hasarlı madde üretilmesini de önlüyorlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.