Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

IBS,Hayatımızın Negatif Bir Parçası

20.04.2021
8

Yeni adı ile “Alıngan Barsak Belirtiyi” olarak belirlenen IBS hakkında Şubat ve Mart aylarında www.IBSnedir.com sitesi üzerinden yapılan araştırmaya göre, şahıslarda karın ağrısı, kabarıklık, kabızlık/ …

Yeni adı ile “Alıngan Barsak Belirtiyi” olarak belirlenen IBS hakkında Şubat ve Mart aylarında www.IBSnedir.com sitesi üzerinden yapılan araştırmaya göre, şahıslarda karın ağrısı, kabarıklık, kabızlık/ ishal en yoğun günlük şikayetler arasında yer alıyor. Ancak yaşamı negatif etkileyen bu şikayetler ile hekime müracaat etenlerin rakamı oldukça az…

IBS Alıngan Barsak Belirtiyi, henüz bütün olarak tanınmayan ancak tüm cemiyetlerde sık tesadüfülen bir belirti… Sindirim sisteminde organik sebeplere bağlı olmaksızın yaşanan ağrı, kabarıklık ve kabızlık/ ishal gibi bulgularla ortaya çıkıyor. Özellikle stresin tetikleyici olduğu bu şikayetler, bireylerin sosyal yaşamlarını negatif doğrultuda tesirlerken , hekime müracaat etmeyi gerektirecek bir neden olarak görülmüyor. Oysa hem kadın hem erkek olmak üzere cemiyetin her kesiminden bu rahatsızlıkla yaşayan pekçok şahıs bulunuyor. Çalışma şartlarının ağırlaşması, günlük yaşam içinde stresin çoğalması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, IBS ’nin de giderek yaygınlaşmasına neden oluyor.

IBS ’nin bulgusu sayılan karın ağrısı, kabarıklık ve gaz, ishal/ kabızlık gibi şikayetlerin denetlendiği ve internet üzerinden 3700′şöhret üzerinde bireyin katıldığı IBS Testi 20 Mart 2005 tarihinde sonuçlandı. Bu teste göre, katılımcılarda görülen en ehemmiyetli şikayet %93 oranında kabarıklık ve gaz olarak tanımlanıyor. Bunun yanında stresin de şikayetleri tetiklediği % 82′lik bir oranla ortaya çıkıyor. Ayrıca ishal ve kabızlık da verilen yanıtların %87′sinde sık yaşanan bir gidişat olarak görülüyor. Özellikle yemek sonrası karın ağrısı, kabarıklık gibi şikayetlerin yoğunlaşması, bireylerin çalışma ve sosyal hayatını negatif etkiliyor.

Bu cevaplara göre, cemiyetimizde sindirim sistemi rahatsızlıklarının ve IBS ’nin ehemmiyetli yer yakaladığı ortaya çıkmaktadır. Testi cevaplayan bireylerin takribî % 90′ında IBS olasılığı olduğu neticeyi gözlemlenmektedir. Buna göre IBS hakkında bilgi sahibi olmak ve kabullenmek yerine rehabilitasyon almak çok ehemmiyetlidir. Ayrıca yaşam şartlarını da iyileştirmek ve özellikle sindirim sistemine hasarlı besin ve meşrubatlardan sakınmak da hayat niteliğini pozitif doğrultuda etkileyecektir.

İşte karın ağrısı, kabarıklık/gaz ve ishal/kabızlık gibi problemleri sık yaşayanlara birkaç teklif:
· Rahatsızlığınızı artırdığını düşündüğünüz besinlerden uzak durun: Hastaları özellikle etkileyen gıdalar değişik olabilmektedir. Bu sebeple kendinizi iyi tanıyıp, rahatsızlık veren besinlerden uzak durmalısınız.
· Sık sık ama az yiyin
· Bol su için
· Nebat Çaylarını Seçim Edin
· Sigarayı vazgeçmeye çalışın
· Stresten uzak durmaya çalışın
· Gaz yapan besinleri az harcayın
IBS ile alakalı detaylı bilgiye, rahatsızlıkla alakalı ipuçlarına erişebileceğiniz IBS Tehlike Testi ’ne ve sindirim sistemi içinde geçen neşeli oyuna Abdi İbrahim İlaç tarafından hazırlanan www.IBSnedir.com sitesinden erişebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.