Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İş Bulamayanların Devası

25.03.2021
95
İş Bulamayanların Devası

Günümüzde estetik operasyonların bu kadar yaygınlaşması ile sık sık tanıdıklarımızın, akrabalarımızın ya da rastgele birinin estetik operasyon yaptırdığı haberini almaktayız. Kendini daha iyi sezmek, özgüvenini artırmak emeliyle estetik operasyon olmak isteyenler artıyor.

Peki şahıslar neden estetik yaptırır?

Birey aynada baktığı zaman bedeninin bir kısmını değişik yerlerine göre orantısız, geçimsiz buluyorsa, hoşlanmıyorsa ve tabiiki bununda bir çözümü varsa natürel olarak bu problemlerinden kurtulmak istiyor.Çünkü insan her zaman her şeyin daha iyisini daha hoşunu arz ediyor.     

Ülkemizde ve dünyada en çok yapılan estetik operasyonların başında burun estetiği operasyonu gelmektedir. Bunun sebebi de burnun suratımızın ortasında bulunması ve  surat hoşluğunu ve estetiğini tanımlayan tanımlayan en ehemmiyetli unsur olmasıdır. 

Yapılan bir araştırmada insan üzerindeki ilk izlenimlerin %80-90 nını bireyin dış görünüşü oluşturuyor .İlk 30 saniyede yeni gördüğümüz biri hakkında ön yargılarımız oluyor.Makyajınız, gözleriniz, bakışlarınız, saç stiliniz, burnunu  kemerli olması giyim stiliniz bunları etkiliyor.Yapılan araştırmalarda hoş bayanlar ve erkeklerin kariyer yaşamında daha zaferli oldukları saptanmıştır.

İş dünyasında yalnızca zaferli olmak değil, iyi görünmek de büyük ehemmiyet taşıyor. Bu sebeple her kademeden insan, işlem yaptırmak için kapımızı çalıyor. Genellikle yeni bir işe başlamadan evvel, öz güvenini yükseltmek isteyenler, kariyer estetiği yaptırıyor.Ülkemizde coğrafi şartlardan ve genetik nedenlerden dolayı kemerli, düşük, egri, surat ile geçimli olmayan burunlara sık olarak tesadüfmekteyiz.  

Ve ne yazık ki burnumuzda suratımızla geçimli olmayan veya bizi rahatsız eden bir görünüm varsa bunun üstünü örtmemiz ve kapatmamız  olası olmamaktadır.

Burun estetiği operasyonu ile düşük burun ucu kaldırılabiliyor, burun sırtındaki kemer alınabiliyor, burundaki çarpıklıklar düzenlenebiliyor, burun ucu genişse daraltılabiliyor, darsa genişletilebiliyor, burun kısaltılabiliyor, uzatılabiliyor, burun deliklerindeki asimetri düzenlenebiliyor yada burun delikleri küçültülebiliyor.

Tabii ki bunlar özellikle de sosyal civarlarda insan psikolojisini etkilemekte. Mesela kemerli burnu olan çoğu hastam bana tetkik için geldiğinde özellikle profil resmi sürükletmekten sakındığını ifade etmekte.Ya da burun sırtının kemerli olması, burun ucunun düşük olması  kadınlara asaplı, sert, kızgın bir görünüm katabilmekte

Bunlar da bireyin psikolojisini etkilemekte .Bireyin kendine güvenini ve sosyalleşmesine olumsuz istikamette tesir etmektedir.Özellikle gençler dış görünüşlerine çok ehemmiyet veriyorlar.Bundan dolayı gençlerin çoğu yeni bir işe başlamadan evvel ya da üniversite öğrenimine başlamadan estetik yaptırmaktadır .Başarılı bir burun estetiği operasyonu operasyon sonrası bireyin öz güvenini çoğaldırmakta,  psikolojisini düzenlemekte ve hastanın dış görünüşü hoşlaştırmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.