Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalbiniz arkadaşı 4 gıda

03.04.2021
52
Kalbiniz arkadaşı 4 gıda

Canınızın istediğini, istediğiniz zaman yiyebileceğiniz ve bu gıdaların netlikle sıhhatiniz için hasarlı olmadığı bir dünya hayal edin. Ancak, bu reel dünyada ne yazık ki olmuyor.

En gözde 4 gıda listesini açıklıyor
Kalp hastalığı tüm dünyada vefata neden olan ehemmiyetli bir mesele. Beslenme uzmanları, hangi gıdanın bizim kalp sıhhatimiz için iyi olduğunu tespit etkenin yolunu buldular. Howstuffworks adlı internet sitesinde yer alan en gözde 4 gıda listesini açıklıyor. Ambalajlanmış ve işlenmiş besinlerden muhtemel olduğunca uzak durulması istenen sitede, işte kalp sıhhati için iyi olan 4 gıda:

1.Balık: Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık, natürel bir uyarıcıdır. Bu kan tazyikinin düşmesine ve ilthabın önlenmesine takviye eder. Omega 3 yağ asitleri, damarlara nüfuz eder ve damarları daha elastik hale getirir. Soğuk sularda yaşayan yağlı balıklar somon balığı, Orkinos tipi ton balığı, uskumru, sardalya, hamsi gibi deniz mahsullerinde bulunuyor. Yapılan araştırmalarda, omega-3 yağ asitlerinin balanslı alımının özellikle kalp ve damar hastalıkları açısından bereketli olduğu vurgulanıyor. Omega-3 harcayanlarda koroner kalp hastalığına bağlı vefatların daha düşük olduğu bulunmuştur.

2. Sert kabuklu yemiş ceviz, fındık gibi: En basit harcanabilen gıda, budur. Zira, hazırlamak için zamana ve harcamak için ise hayal eforuna lüzum yoktur. Sert kabuklu yemişler, sıhhatli yağlar ve proteinler bakımından oldukça zengindir. Sıhhatli yağlar, doymamış yağlardır ve iki çesittir: tekli ve çoklu doymamış yağ.

Fındık, ceviz gibi bu kabuluklu besinler, iyi kolesterol seviyesini artıran ve ayrıca antioksidan olan flavonid kapsıyor. Bundan dolayı bir hayli hekim günde bir avuç fındık ya da ceviz yenilmesini öneriyor . Cevizde bulunan E vitamini, lif ve doymamış yağların kalbi gözettiği haftada iki üç avuç ceviz yiyenlerin kalp krizi geçirme tehlikesinin yüzde 50 eksildiği belirtiliyor

3. Kurubaklagiller: Ne kadar çok kuru fasulye yerseniz kalbiniz için o derece iyidir. Ancak konserve fasulyelerden uzak durun. Daha çok taze fasulye pişirin, onların tadı daha iyidir, sodyum ve gözeticiyle sıkıştırılmamıştır ve maliyeti de daha ucuzdur. Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi de 2005 senesinde şu iletiyi onayladı: “Fasulye kapsayan beslenme kalp hastalığı ya da emin kanser türlürinde tehlikenizi eksiltir”. Gıda olarak kullandıklarımızın başlıcaları; nohut, mercimek, kuru fasulye, bakla, bezelye, börülce ve soya fasulyesidir. Kuru baklagiller kalp sıhhati için çok bereketlidir.

Kalp hastalıklarının en ehemmiyetli tehlike etmenlerinden biri kanda kolesterol seviyesinin yüksek olmasıdır. Kurubaklagillerde bulunan çözünür posa, kan kolesterolünün düşürülmesine takviyeci olur.

4. Bütün hububatlar: Bütün hububatlı yiyecekler tam çekirdek kapsıyor; ancak arıtılmış tahıllar kepek ve tohumun yok edildiği bir süreç olan öğütülme harekâtından geçiyor. Kepek ve tohumu atmak, raf ömrünü uzatabilir, ancak bu harekât B vitaminlerini, lifi ve demiri de yok ediyor. Bazı arıtılmış tahıllar zenginleştirilmiştir, bu şu anlama geliyor; bu mahsullere yine B vitaminleri ve demir ilave edilmiştir. Ancak yeniden de bunlarda lif bulunmamaktadır. Bütün hububatlardaki tam çekirdekler kalp hastalığı tehlikenizi takribî yüzde 15 oranında eksiltir. Zira lifler kan damarlarının duvarındaki makûs kolesterolü pakler. Bütün hububatlarda aynı zamanda E vitamini de vardır.

Peki bütün hububatlı yiyecekler hangileridir? Öncelikle yulaf unu. Bir kase kahvaltı gevreği , kolesterol seviyenizi 16 ile 28 puan arasında düşürüyor. Ekmek alırken içindekiler kısmı dikkatlice okuyun ve beyaz pirinç yerine esmer pirinci deneyin. Hububat taneleri buğday, pirinç ve darı, yulaf, çavdar, arpa, sorgum ve darı vb kabuk kepek, endosperm, germden oluşuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.