Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

KALBINIZ ICIN FAZLA KILOLARDAN KURTULUN

01.05.2021
25
KALBINIZ ICIN FAZLA KILOLARDAN KURTULUN

Fazla olmasa dahi her fazla kilo risk oluşturuyor.

Fazla kiloların kalp eksikliğine neden olduğu yeni bir araştırma ile bir defa daha saptandı. Erken yaşta kiloluluk mukadderat değil ABDde Framingham Kalp Araştırması ismi altında Massachusetts eyaletinde yapılan çalışmada, fazla kiloların bayanlarda kalp eksikliği tehlikesini iki kat artırdığı ortaya çıktı. Erkeklerde ise bu oranın azıcık daha az olduğu kollandı. Dr. Satish Kanchaiah, fazla olmasa dahi her fazla kilonun risk oluşturduğunu söyledi. Bedendeki yağ oranının her bir puan çoğalmasının, bayanda yüzde 7, erkekte ise yüzde 5 oranında kalp eksikliği tehlikesini artırdığı belirtildi.

Bedendeki yağ oranını alttaki adresten hesaplayabilirsiniz:

Beden Kitle İndeksi

RİSK İKİ MİSLİNE ÇIKIYOR

Daha evvelki araştırmalarda fazla kiloların kalp eksikliğini artırabildiğinin tespit etildiğini ifade eden uzmanlar, yeni araştırmanın, fazla kiloların kalp eksikliği tehlikeyi üzerinde çok daha tesirli olduğunu ortaya koyduğuna işaret ettiler. Fazla kilolu bayanlarda bayağı kilolu bayanlara göre kalp noksanlığının iki kat çoğaldığı tanımlanırken, fazla kilolu erkeklerde ise bayağı kilolu erkeklere göre kalp eksikliği tehlikeyi oranı yüzde 90 daha fazla bulundu.

New England Journal of Medicine isimli mecmuada yer alan araştırma raporunda, erkeklerdeki kalp eksikliği olaylarının yüzde 11inin, bayanlardaki kalp eksikliği olaylarının ise yüzde 14ünün fazla kilodan kaynaklandığı açıklandı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.