Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalbinize İyi Bakın

14.04.2021
52
Kalbinize İyi Bakın

Sıhhat Bakanlığı, dünyada her sene takribî 17 milyon bireyin yaşamını kaybetmesine yol açan kalp damar hastalıklarının, ülkemizde de en ehemmiyetli ulus sıhhati meseleyi olarak varlığını sürdürdüğüne dikkat çektiler.

Türkiye’de takribî 2 milyon koroner kalp hastası bulunduğunu, bu hastaların senede 130 bininin yaşamını kaybettiğini ifade eden yetkililer, hayvansal kaynaklı ve fazla yağlı yiyeceklerin tüketimi, meyve ve sebze tüketimi ve fiziksel etkinliklerin eksikliği, yüksek tansiyon, sigara ve içki kullanımı, kiloluluk ve diyabetin kalp-damar hastalıklarına tutulma tehlikesini artıran etmenlerin başında geldiğine dikkati çektiler.

Sıhhat Bakanlığı yetkililerine göre, Türkiye’de koroner kalp hastalıklarından vefatlar, yüzde 43 oranıyla ilk sırada yer alıyor. Bu vefatların ehemmiyetli bir kısmı ise 41-58 yaş grubunda görülüyor.

Yetkililer, erken vefatlara yol açan ve hayat niteliğini negatif etkileyen kronik hastalıklardan korunmanın, alınacak gözetici ihtiyatlarla muhtemel olduğunun altını çizdiler.

SİGARA VE BESLENMEYE DİKKAT

Sıhhat Bakanlığı yetkililerine göre, kalp-damar hastalıklarının yol açtığı vefatların ehemmiyetli bir kısmı, sigaraya bağlı sebeplerden kaynaklanıyor.

Sigara dumanının kapsadığı karbon monoksitin kan dolaşımına girerek pıhtılaşmaya yol açtığı ve arterlerin iç duvarlarına hasar vererek kalp krizlerine neden olduğu bildirildi.

Yetkililer, bu hastalıklardan korunmak için atılacak ilk adımın, sigara ve dumanından uzak durmak olduğuna işaret ettiler.

Kalp-damar hastalıklarından korunmada beslenme alışkanlıkları da ehemmiyetli bir yer yakalıyor. Buna göre, doymuş yağ oranının eksiltilmesi, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri kapsayan yağların oranının artırılması, yiyecek yoluyla alınan kolesterole dikkat edilmesi, posa kapsayan gıdalarla meyve-sebze tüketiminin artırılması, şeker ve tuzun en az seviyede harcanmasının ehemmiyetine de dikkat çekildi.

Ayrıca beden ağırlığının hakimiyet altında yakalanması, doğru beslenmeye itina gösterilmesi, stresten uzak durulması, insan sıhhati açısından hasarlı etraflarda bulunulmaması, spor yapılması ve haftada3-4 defa yarım saat yürüyüş yapılması da önerildi.

Kalp-damar hastalıklarının en ehemmiyetli bulgusunun göğüste sıkışma ve baskı, kola, boyna veya çeneye doğru dağılan sızı olduğuna dikkat çekilerek, bacaklarında, özellikle de ayak bileklerinde şişme olan, az hareketle soluk darlığı sürükleyen, acele yorulan, terleme ve çarpıntı şikayetleri olan bireylerin sıhhat kuruluşuna müracaat etmeleri gerektiği belirtildi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.