Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalp Gerçekten Kırılır Mı? İşte Araştırma

28.09.2021
32

Makûs haber gerçekten ‘kalp kırıyor’. Hoşlanılan birinin vefatı gibi şok edici bir haber almak, adrenalin ve öteki stres hormonlarının günler süresince salgılanmasına yol açarak kalbi …

Makûs haber gerçekten ‘kalp kırıyor ’. Hoşlanılan birinin vefatı gibi şok edici bir haber almak, adrenalin ve öteki stres hormonlarının günler süresince salgılanmasına yol açarak kalbi ‘sersemletiyor ’. Uzmanlar bu semptomların kalp kriziyle karıştırılabileceğini söyledi. Kırılan kalp birkaç haftada daha önceki haline dönüyor.

ABD ’de John Hopkins Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, kalp krizine eş göğüs sızısı, akciğerlerde akıntı, solunum eforluğu ve kalp yetmezliği gibi şikâyetlerle sağlık kurumuna müracaat eten 19 şahıs incelendi. Çoğunluğunu orta yaşın üzerinde bayanların oluşturduğu hastalar tetkik edildiğinde, kalp krizine işaret edebilecek bir bulguya tesadüfülmedi. Görünürde sıhhatli olan bu şahıslar üzerinde daha ayrıntılı tahlil yapıldığında, kanlarındaki stres hormonu, özellikle adrenalin ve noradrenalin hormonları seviyesinin, kalp krizi geçirenlerden dahi çok yüksek olduğu anlaşıldı. Uzmanlar stres hormonlarının zehirleme özelliği olduğunu ve kalbi ‘sersemlettiğini ’ söyledi.

Araştırılan 19 bireyle ayrıntılı konuşma neticeyi, tamamının semptomlar başlamadan birkaç saat evvel ciddi duygusal şok yaşadıkları bilindi. Hastaların yarısının bir yakınını kaybettiği, öbürlerinin arasında ise kapkaç kurbanları ve duruşmaya çıkmak üzere olanlar bulunduğu açıklandı. Ancak hastalardaki bu semptomların yalnızca iki haftada basmakalıpa döndüğü, hiçbirinde kalıcı bir zarara yol açmadığı belirtildi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.