Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalp hastalıkları balık nasihati

17.04.2021
7

Kütahya Sosyal Sigortalar Müesseseyi Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi hekimlerinden Enis Koçak, kalp hastalarının kapsadığı gözetici yağ asidi sebebiyle balığı sofralarından beceriksiz etmemesi gerektiğini söyledi. Kalp ve Damar Hastalıkları …

Kütahya Sosyal Sigortalar Müesseseyi Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi hekimlerinden Enis Koçak, kalp hastalarının kapsadığı gözetici yağ asidi sebebiyle balığı sofralarından beceriksiz etmemesi gerektiğini söyledi.
Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Enis Koçak, balıkta herkes için faydalı B, A ve D vitaminlerinden bol ölçüde bulunduğunu bildirdi. İhtiva ettiği gözetici yağ asidi ile balığın kalp hastaları için ehemmiyetli bir yiyecek olduğunu belirten Enis Koçak, “Balıkta doymamış yağ asitleri fazla. Kapsadığı gözetici yağ asidi ile balık, kalp hastalarının seçim etmesi gereken bir yiyecek. Bu özelliği ile bütün bir kalp arkadaşı. Balık üstelik kolesterol açısından da fukara bir et. Bu açıdan kırmızı ve beyaz etten daha sıhhatli olan balık kumpaslı olarak harcanmalı” dedi.
Balıktan istenen yararın sağlanabilmesi için pişirilmesine de dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Enis Koçak, “Balığı ızgarada ya da fırında pişirmek daha sıhhatli. Yağda kızartıldığı zaman kolesterol ve yağ oranı çoğalıyor. Avantajını kaybediyor” diye konuştu.
Koçak, bol ölçüde B, A ve D vitamini bulunan balığın her yaşta insan için çok besleyici olduğuna sözlerine ilave etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.