Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalpte Üfürümler

29.04.2021
29
Kalpte Üfürümler

Sıradan kalp seslerine ilave edilen bir sestir. Fransızcada soufle başka bir deyişle sulf ya da İngilizcede murmur-mırmır olarak da ifade edilir. Kalp boşluklarının birinden ötekisine veya kalpten damarlara geçen kanın dar bir alandan geçerken oluşturduğu girdap ya da türbülans ile oluşan ve beden dışından özel alet ya da aletsiz üryan kulakla dinlenebilen seslerdir. Kalp kapaklarındaki firariler ya da daralmalar, kalpten çıkan büyük damarların çıkım yerindeki daralmalar, kalp boşlukları arasında doğuştan ya da sonradan olan delikler birer üfürüm nedenidir.

Üfürümler, bazı kalp kapak, kalp adaleyi ve damar rahatsızlıklarında oluştuğu gibi kan akım süratinin çoğaldığı ateş, anemi, hamilelik, hipertroidi sınan fazla troid hormon salınımı gibi vaziyetlerde kalp dışı rahatsızlıklarda da dinlenebilir. Ayrıca, özellikle çocuklarda hiçbir rahatsızlık ya da hastalık bulunmadan da üfürüm bulunabilir suçsuz üfürüm.

Üfürümler; doktor tarafından, kalbin çalışma siklusuna, müddetine, frekansına, kaliteyi – şiddetine göre ve göğüs duvarında dinlenebildiği ya da dağıldığı alanlara göre sınıflandırılır ve tarif edilirler. Üfürümlerin kalp kasılma siklusu sistol içinde oluşanları hafiften şiddetliye doğru 1’den 6’ya kadar derecelendirilir. Bu derecelendirmede sesin şiddetinin aşırılığı her zaman kalpteki rahatsızlığın derecesiyle doğru orantılı değildir. Kalp kapaklarındaki firari akımları “yetmezlik’’ tabirine belirlenir. “Mitral yetmezliği’’, “aort yetmezliği’’ gibi. Bu genellikle “kalp yetmezliği’’ sınan rahatsızlık ile karıştırılır.

Kalbinde üfürüm tespit edilen bireylerin tıbbî değerlendirilmesi bugün hemen her kardiyoloji merkezinde bulunan renkli doppler ekokardiyografi ile yapılmaktadır. Bu ivedi ve uygulama doğrultusuyla hastaya meşakkat vermeyen bir teşhis usulüdür. Trans özefagial ekokardiyografi yemek borusu içinden uygulanan ise özel hazırlık ile yapılan ve emin özel vaziyetlerde seçim edilen bir usuldür.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.