Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kanser Belirtileri

30.03.2021
69
Kanser Belirtileri

Tarama testleri karışıklık ve mahiyet açısından farklılıklar gösterir. En yaygın bir biçimde kullanılan testlerin çoğu yüksek tehlike altındaki şahıslarda sık görülen kanser şekillerini bulacak biçimde planlanmıştır. Kanser tarama testleri pratik olmalıdır. Yapılan test, kanseri, tamamen iyileşme kaderinin hâlâ yüksek olacağı biçimde erken belirlemelidir.

Emniyet de ehemmiyetli bir mevzudur. Test başlı başına riskli bir sıhhat tehlikesini yaratmamalıdır. Bundan yirmi sene evvel meme kanserini tanımlamak için kullanılan mamografı harekâtı, gövdeyi oldukça yüksek ışınıma maruz vazgeçiyordu ve kanserin büyümesinde başlı başına bir etmen oluyordu. Ancak bugün mamografi ile bayanlar sadece minik ölçülerde ışınıma maruz kalmakta, böylece tetkik daha emniyetle olmaktadır.

Kanser için periyodik tarama testleri tüm kanser hadiselerinde ve çeşitlerinde aynı önleyici kıymete sahip değildir, misalin akciğer kanserinde, özellikle şayet sigara içiyorsanız, ara gizeme göğüs röntgeninin çekilmesi veya balgam incelemeyi, hayatınızı sürdürme kısmetini besbelli bir biçimde artırmayacaktır. Erken yarıyılda test etme hâlâ ehemmiyetli olmasına karşın, akciğer kanserinde hayata oranı hâlâ yüzde 15 in altındadır. Netice olarak, şayet sigara içiyorsanız veya konutunuzda veya işyerinizde kimyevi maddelere maruz kalıyorsanız, akciğer kanserinin taranması mevzusunda nasihatlerini almak için hekiminize müracaat etiniz. Ancak hastalığın bulgularını kollamaktan daha ehemmiyetli olan bir şey, potansiyel karsinojenlere kansere neden olan maddelere maruz kalmanızı eksiltecek her şeyi sınamaktır. Sigarayı vazgeçmek böylesi taktiklerden biridir.

Diğer kanserler hayata oranı besbelli bir biçimde çoğalacak kadar erken teşhis edilebilir. Altta belirtilen kanser tarama testleri, Amerikan Kanser Derneği tarafından önerilen kanser temkine programının bir parçasıdır.

Meme Kanseri

Uyarıcı Belirtiler: Memede rastgele bir sertlik veya kitle, veya meme uçlarından gelen akıntı veya kan.

Kanser Tehlikeyi Etmenleri: Meme kanseri genellikle elli yaşın üzerinde olan bayanlarda; hiç çocuğu olmamış bayanlarda, ilk çocuklarını otuz yaşından sonra doğuran bayanlarda, hiç emzirmemiş olan bayanlarda, ideal ağırlıklarının yüzde 40 üzerinde olan bayanlar ile cinsel olgunluğa gecikmiş olarak gelen veya gecikmiş menapozu olan bayanlarda ve ailesinde anne veya kızkardeşlerde menapoz evveli meme kanseri vakayı olan bayanlarda ortaya çıkar.

Check-up Kaideleri: Her bayan ayda bir kere göğüslerini dikkatlice tetkik etmelidir.

Buna ek olarak yirmi ile kırk yaş arasında olan bayanların her üç senede bir göğüslerini bir doktora tetkik ettirmesi gerekir. Kırk yaşın üzerinde olan bayanların bu tetkiki her sene yaptırması gerekir. Şayet kırk yaşın altındaysa-nız, ailenin geçmişinde göğüs kanseri yoksa yüksek tehlike gruplarından birine girmiyorsunuz demektir ve mamografinin alınmasına gerek dinlenmeyebilir. Şayet kırk ile kırkdokuz ihtiyarla arasında iseniz, rastgele bir bulgu veya kitle yoksa ve ailenizde göğüs kanseri geçiren biri yoksa sadece kolay bir mammogram yaptırın. Elli yaşından sonra mammogramı her sene yaptırın. Şayet ailenizde göğüs kanseri varsa, yaşınıza aldırmaksızın her sene bir mammogram yaptırın.

Testis Kanseri

Uyarıcı Belirtilen Teslislerde rastgele bir kitle veya ebatlarında farklılık.

Kanser Tehlikeyi Etmenleri: Yaşlı erkeklerden daha çok genç erkeklerde ortaya çıkar kırk yaşından sonra fazla görülmez; sıradan yerine inmemiş testisler.

Check-up Kaideleri: ilk gençlik senelerinin son yarıyıllarından başlayarak tüm yaştaki erkekler her ay teslislerini tetkik etmelidirler.

Kolorektal Kalın Bağırsak ve Rektum Kanser

Uyarıcı Belirtilen Rastgele bir rektal makattan gelen kanama veya dışkılama alışkanlıklarında uzun yarıyıllı farklılık.

Kanser Tehlikeyi Etmenleri: Aile azalarından birinde geçmişte kolorektal polip iyi mizaçlı tü-moral yaradılış veya kolorektal kanser veya kronik ülserleşmiş kolit olması.

Check-up Kaideleri: Kırk yaşın üzerinde olan bayan ve erkeklerin her sene dijital parmakla rektal tetkikten geçmesi gerekir. Bundan öte elli yaşın üzerinde olan erkek ve bayanların en azından iki senede bir sigmoidoskopik tetkikten geçmesi sigmoidoskop ile sütun içinin tetkiki ve her sene kan bulunup, bulunmadığının hakimiyeti için feces dışkı testini yaptırması gerekir.

Akciğer Kanseri

Uyarıcı işaretlen Rahatsız eden bir öksürük, öksürürken kan gelmesi ve akciğer irini veya bronşit nöbetleri; göğüste sızı.

Kanser Tehlikeyi Etmenleri: Çok sigara içmek ve özellikle astbest olmak üzere etraf pisleyici maddelere maruz kalmak.

Check-up Kaideleri: Kırk yaşın üzerinde olan herkesin bir göğüs röntgeni sürükletmesi gerekir. Bunu takip eden göğüs röntgenleri hekiminizin şahsi kararına göre yapılacaktır.

Servikal Rahim Boynu Kanser

Uyarıcı Belirtiler: Anormal vajinal kanama.

Kanser Tehlikeyi Etmenleri: Genital Cinsel bölgelerde kabarcıklar oluşturan ten iltihaplan veya genital siğil enfeksiyonları-, ergenlik çağına geldikten kısa bir müddet sonra cinsel ilişkiye girme veya çok fazla cinsel ilişki partnerinin olması.

Check-up Kaideleri: Onsekiz yaşına gelen bayanların veya seksüel olarak faal olanların her sene Pap testi yaptırması ve pelvik tetkikten geçmesi gerekir. Birbirini takip eden üç veya daha fazla sıradan netice veren senelik tetkikin ardından hekiminiz Pap testinin daha az aralıklarla yapılmasına karar verebilir.

Endometrium Rahim iç çeperi Kanseri

Uyarıcı Belirtiler: Anormal vajinal kanama.

Kanser Tehlikeyi Etmenleri: Geçmişte kısırlık olması veya yumurtlama olmaması; menapozun geç başlaması veya uzun süreli östrojen rehabilitasyonu, bedende fazla yağlanma; çok fazla sigara içmek.

Check-up Kaideleri: Menapoza geldikten sonra geçmişinde kısırlık, fazla kiloluluk, yfmurtlayamama, anormal rahim kanaması veya östrojen rehabilitasyonu olan bayanların endo-metriyal biyopsi yaptırmaları gerekir.

İdrar Yolu ve Mesane Kanseri

Uyarıcı işaretler: idrarda kan; sırt sızısı; kilo ve iştah kaybı, devamlı ateş; kansızlık anemi.

Kanser Tehlikeyi etmenleri: Elli yaşın üzerinde olan erkeklerde-, çok fazla sigara içenlerde, geçmişte kronik idrar yolu enfeksiyonlarından rahatsız olanlarda daha fazla görülür.

Check-up Kaideleri: Komple fiziki tetkikiniz sırasında yapılan rutin idrar incelemeleri idrarınızda kan olup olmadığını hemıtüri gösterecektir. Şayet hematüri bulunursa, hekiminiz anormal bir doku da bulursa, biyopsi de dahil olmak üzere sistoskopik bir tetkik yapabilir. Hekiminiz bir böbrek filmi de isteyebilir.

Ağız Kanseri

Uyarıcı işaretler: Ağzınızın renginde rastgele bir farklılık veya ağzınızda iyileşmeyen rastgele bir yara.

Kanser Tehlikeyi Etmenleri: Genellikle kırkbeş yaşın üstünde erkeklerde, çok fazla sigara içenlerde ve özellikle çok fazla içki kullanımı ile beraber dumansız tütün kullananlarda tütün çiğneyenlerde daha fazla görülür.

Check-up Kaideleri: Şayet iyileşmeyen bir yara varsa hekiminize veya diş doktorunuza başvurun.

Gırtlak Kanseri

Uyarıcı Belirtiler: Boğuk seslilik.

Kanser Tehlikeyi Etmenleri: Çok fazla sigara içmek, şayet fazla ölçüde içki kullanımı ile beraber oluyorsa.

Check-up Kaideleri: Konuşma özelliğinizde rastgele bir farklılık olması vaziyetinde bir boğaz uzmanı tarafından yapılan tetkik veya şayet çok fazla sigara içiyorsanız senelik tetkik.

Prostat Kanseri

Uyarıcı Belirtilen idrara çıkmada güçlük; sırtın alt kısmında devamlı bir sızı, pelvis veya kasıkların üst kısmında devamlı ağri; idrarda kan.

Kanser Tehlikeyi Etmenleri-. Yetmiş yaşın üzerinde olan erkeklerde daha fazla görülür.

Check-up Kaideleri: Şayet kırk yaşın üzerinde iseniz, periyodik tıbbi tetkikiniz sırasında bir dijital parmakla rektal tetkikten de geçmeniz gerekir.

Cilt Kanseri

Uyarıcı Belirtilen Kumpassız hudutları olan minik bir lezyon yara, bere ve bedende veya kol ve bacaklarda kırmızı, beyaz, mavi veya mavi-siyah kirler; cildin rastgele bir yerinde rengi inci beyazından siyaha kadar değişen yumru veya lezyonlar; avuç içi, ayak tabanı, el ve ayak parmaklarının uç kısımlarında koyu renkli lezyonlar; güneşe maruz kalmış cilt üzerinde daha koyu renkli beneklerle beraber geniş kah-verengimsi kirler; cildin rastgele bir yerinde kırmızımsı mor kirler; ayak parmakları veya bacakta mor-kahverengi veya koyu mavi no-düller; surat, kulak veya boyunda inci gibi veya mumlu gibi yumru veya şişler-, göğüs veya sırtta düz, deri rengi veya kahverengi yara izine eş lezyonlar; surat, kulaklar, boyun, eller veya kollarda pullu veya kabukla kaplı yüzeyi olan düz lezyon veya kırmızı nodul; rastgele bir bende görülen farklılık veya iyileşmeyen bir yara.

Kanser Tehlikeyi Etmenleri: Bayan ve erkeklerde kızıl saç, sarih cilt rengi veya gözlerin mavi olması; çocuklukta ciddi güneş yanığı olması; ailenin geçmişinde doğum kirleri veya benler displastik nevüs doğumda mevcut ben yaradılışı belirtiyi.

Check-up Kaideleri: Şayet yukarıyada sıralanan uyarıcı bulgulara sahip rastgele bir cilt lezyo-nunuz varsa hekiminize müracaat etiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.