Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kanser Rehabilitasyon Edilebilir

01.05.2021
21
Kanser Rehabilitasyon Edilebilir

Çağımızın en sık görülen rahatsızlıklarından kanser yeni büyümelerin ışığında artık rehabilitasyon edilebiliyor. Kanser rehabilitasyonundaki en ehemmiyetli büyümelerden birinin genetik ve moleküler biyoloji alanında olduğunu söyleyen TTOD Başkanı Prof. Demir, “Bu alandaki büyümeler, hangi genetik bozukluğun kanserin çoğalmasına ve dağılmasına yol açtığını kavramamızı sağladı” dedi. Ehemmiyetli açıklamalarda bulunan Demir kanserin rehabilitasyon edilebilir bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

Daha Öncekinden kanser rehabilitasyonunda yalnızca cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi kullanıldığını aktaran Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir, özellikle genetik ve moleküler biyoloji alanındaki büyümelerin kanser rehabilitasyonunu ehemmiyetli miktarda etkilediğine dikkat çekti.

Son 10 Senede .yapılan Çalışmalar Başarılı

Son 10 senede genetik ve moleküler biyolojideki büyümeler sayesinde kanser rehabilitasyonunda daha galibiyetli neticeler alındığına vurgu yapan Prof. Demir, “Bu büyümeler, kanserde var olan genetik bozuklukları çok daha iyi tanımamızı, hangi genetik bozukluğun kanserin çoğalmasına ve dağılmasına yol açtığını kavramamızı sağladı” dedi.

Prof. Demir, kimya alanındaki büyümelerin, gendeki bozukluğu kasteden ilaçlar açısından ehemmiyetli olduğunu dile getirdi. Bu büyümeler neticesinde şahsa özel kanser rehabilitasyonları için yeni ilaçlar geliştirildiğini kaydolan Demir şunları söyledi: ‘‘Biz bunlara uslu moleküller, şahsa özel rehabilitasyonlar diyoruz. Gerçekten bazı kanser cinslerinde bugün hiç kemoterapi yapmadan yalnızca bu uslu moleküller ve amaçlı rehabilitasyonlarla hastalığı ileri safhalarında dahi hakimiyet altında yakalıyoruz. Bugün akciğer kanserlerinin bazı cinslerinde, en ölümcül cilt kanserlerinden olan malign melanomda veya böbrek kanserlerinde uslu moleküllerle, özellikle gendeki bozukluğu kasteden moleküllerle zafer sağlayabilmemiz çok coşku verici.’’

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Rehabilitasyonlar Umut Verici

‘‘Bağışıklık sistemi bugüne kadar kansere karşı daha pasif duran bir sistemdi, yeterli derecede kansere karşı tesirli olamıyordu” diyen Prof. Demir’in işaret ettiği ikinci ehemmiyetli büyüme ise immün sistem ile alakalı: “Son iki sene içinde geliştirilen yeni moleküllerle artık bedenin hücrelerini kullanarak, başka bir deyişle bağışıklık sistemini uyararak kanserle gayret etme mevzusunda çok ehemmiyetli zaferler kaydoluyoruz. Akciğer kanseri ve melanomdaki bu rehabilitasyonlar ABD’de ve Avrupa’da onaylandı. Yakın zamanda Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile bu ilaçları ülkemizde de kullanmaya başlayacağız.’’

Erken Teşhiste Bütün Rehabilitasyon Muhtemel

Korunma için kumpaslı egzersiz yapmanın ve beslenmenin ehemmiyetine değinen Prof. Demir, Akdeniz perhizine vurgu yaptı. Spor yapmanın yanında beslenme de ehemmiyetli.  Bolca meyve, sebze, balık harcanmasını, yağ olarak da zeytinyağının seçim edilmesini öneren Demir’in bu mevzudaki öbür önerileri ise şu biçimde: ‘‘Fazla tuzdan, fazla beyaz şekerden, fazla beyaz undan, doymamış yağdan ve işlenmiş besinlerden sakınacağız. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına dolaysız maruz kalmaktan kendimizi ve çocuklarımıza gözeteceğiz. Bütün bunlar kanserden korunmak için alabileceğimiz çok kolay temkinler. Şunu öğrenmeliyiz ki; bunları yapan bireylerde de kanser tehlikeyi ne yazık ki sıfır olmaz. Belli bir yaştan itibaren kanser tarama programlarına katılmamız gerekiyor.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.