Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kanserden Gözetici Beslenme Stili

30.03.2021
66
Kanserden Gözetici Beslenme Stili

Yapılan araştırmalara göre, her üç kanser hastalığından birisinin besinler suratından kaynaklanıyor. Bol sebze ve meyve yiyen bireyler, akciğer, bağırsak, göğüs, rahim ağzı, soluk borusu, ağız boşluğu, mide, mesane, pankreas ve yumurtalık kanseri gibi kanser hastalıklarına daha az yakalanıyor.

Bilim adamları, sebze, meyve, ekmek, makarna, şehriye, pirinç ve öteki hububatlarda bulunan posalı yiyeceklerden yiyen bayanların, göğüs kanserine tutulma ihtimalinin, az posalı besin alan bayanlardan daha az olduğunu tespit etti.

Ayrıca, vejetaryenlerin öteki bireylere oranla kansere daha seyrek tutuldukları, az ölçüde yağsız etin sıhhatli beslenmenin bir parçası olduğu ifade edildi.

Uzmanlara göre, kiloyu sıhhatli bir seviyede yakalamak, kansere tutulma tehlikesini eksiltiyor. Kiloluluk ise, göğüs kanseri, rahim ağzı kanseri ve kalın bağırsak kanseri tehlikesini de artırıyor. Çok yağlı gıdalar ise kalın bağırsak kanserine ve erkeklerde de prostat kanserine neden olabiliyor.

Uzmanların kanserden korunma nasihatleri ise şöyle sıralanıyor:

– Farklı ve besleyici besinler yiyiniz. Bunun sebebi bedenimizin kanserle savaşırken farklı yiyeceklerden gelen farklı maddelere gereksinimi olduğuna bağlanıyor.

– Hergün en az beş porsiyon sebze ve beş porsiyon meyve yiyin.

– Ekmek, makarna, kahvaltılık hububatlar, pirinç, öteki hububatlar, patates, kuru bezelye ve fasulye gibi nişastalı ve yağı az gıdalardan bol bol yiyin.

– Az yağlı ve bol posalı bir yemek rejimi ile kumpaslı egzersizi birleştirerek kiloluluğu önleyin.

– Balık, teni çıkarılmış tavuk eti ve yağsız et yiyip, yemek rejimindeki yağ ölçüsünü eksiltin.

– Kızartmalar, “al-götür” cinsi yağlı besinler, sosis, salam, börek, hamur işi ve pastaları eksiltin.

– Cips, tatlı bisküvi, yağlı kremalı pastalar ve şişmanlatıcı tatlıları özel günlere gizleyin, her gün yemeyin.

– Ekmeğin üzerine tekli-doymamış veya çoklu-doymamış yağlardan kanola ve ayçiçeği yağı gibi yapılan ezmeleri az ölçüde olmak üzere sürünüz. Yemek yaparken zeytinyağı, kanola yağı, yerfıstığı yağı ve aspur yağı gibi tekli-doymamış ve çoklu doymamış yağlardan kullanın.

– Büyükler ve mektebe başladıktan sonra çocuklar için yağı eksiltilmiş veya az yağlı süt, yoğurt ve peynir kullanın, mektebe gitmeyen çocuklara olağan süt ve yoğurt verin.

– Turşusu yapılmış veya füme edilmiş ve bu nedenle çok tuzlu olan yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

– Alkol almayın. İçki; ağız boşluğu kanseri, soluk borusu kanseri, gırtlak kanseri ve karaciğer kanseri riskini çoğaldırabilir. Sigarayla beraber alkol almak kanser tehlikesini artırır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.