Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kanseri Riskini Çoğaldırıyor!

28.04.2021
23

Biliyoruz ama yeniden de içmeye devam ediyoruz. Genel sıhhatimizi negatif doğrultuda etkileyen sigara bedenimizde ilk olarak ağız ve diş sıhhatimiz etkiliyor. Beden mukavemetini düşüren sigaranın insan yaşamını tehdit eden pek çok kanser cinsine neden olduğu öğrenilmektedir.

İçerisinde bulunan kimyevi maddeler yüksek ölçüde zehir ve yapışık malzeme kapsar. Sigara kullanan bireyler kumpaslı olarak dişlerini fırçalasalar da hatta diş doktor tarafından uygulanan polisaj operasyonunu yaptırsalar da sigara içmeye devam ettikleri sürece hiçbir zaman hayal ettikleri rahat soluğa ve bembeyaz sıhhatli bir gülüşe sahip olamazlar.

Makûs ağız kokusunun sebeplerinden

Sigara kullanan şahıslarda ‘’ halitosiz’’ denilen makûs ağız kokusu oluşur. Dişler fırçalansa da bu koku çoğu zaman sezilir. Ağızda oluşan bu koku fertlerin sosyal yaşamlarını tesirler. Şahıs kendine olan güvenini kaybeder. Sararmış dişler estetik açıdan güzel bir görüntü olmadığı için doyasıya kahkaha soymazlar.

Sigarının alışkanlık yapmasındaki en büyük neden içinde bulunan nikotin maddesidir. Nikotin, merkezi asap sistemini tesirler ve beyne haz yollarını etkileyen ‘’dopamin’’ salgılatır. Bir vakit sonra bu alışkanlık tiryakiliğe neden olur. Dişlerin ön ve arka yüzeylerinde nikotin kirleri ileri ki yarıyıllarda diş fırçalansa dahi beyazlamaz. Tütün içinde bulunan katran zati var olan diş taşının renginin kahverengine dönüşmesine neden olur. Ağzında diş çürüğü olan birisi aynı zamanda sigarada içiyorsa çürük daha süratli biçimde dağılır. Sigara ağız kimyasını etkilediği için tat alma duyusunda farklılık olur ve şahıs yediği yiyeceklerden hiç tat alamaz. Sigara damakta da kırmızı renkli iltihabi yaradılışlar ve dişleri çevreleyen kemiklerde de erimeye neden olmaktadır. Kemik erimesi de diş etlerinin çekilmesine ve zamanla da diş kaybına neden olur. Bağışıklı sisteminin iyi çalışması diş sıhhatimiz içinde ehemmiyetlidir. Sigara bağışıklık sistemine hasar vererek beden mukavemetini negatif doğrultuda tesirler. Araştırmalara göre sigara kullanan şahıslarda ağız kanserine tutulma ihtimalinin çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Sigaranın neden olduğu zararı en aza indirmek ve kanser tehlikesinden korunmak için diş doktoruna 6 ayda bir hakimiyete gidilmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.