Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kanserin gelişimini etkileyen etkenleri kavramak

12.04.2021
67
Kanserin gelişimini etkileyen etkenleri kavramak

Kansere giden süreç olan kanserojenez birkaç evreden olu­şur. Kanser evveli hücresel zararla başlayıp zaman içinde habis başkalaşımla oluşur. İlk adım hücresel anormalliklerin oluş­masıdır; bu, neticede …

Kansere giden süreç olan kanserojenez birkaç evreden olu­şur. Kanser evveli hücresel zararla başlayıp zaman içinde habis başkalaşımla oluşur. İlk adım hücresel anormalliklerin oluş­masıdır; bu, neticede kansere yol açar. Bu anormallikler adolesanlık sırasında, ergenlikten hemen sonra oluşur. Çocukluk­taki sıhhatsiz beslenmenin, cinsellik hormonunun fazla üre­timine ve erken yaşta göğüs dokusunda, seneler sonra kanserin oluşmasına neden olacak patolojik farklılıklar oluşturduğunu unutmayın.

Erken yaşta ergenliğin başlamasının tehlikedeki çoğalışın ehemmiyetli bir işareti olduğu öğrenilmektedir; ayrıca, yumurtalık hormon­larının göğüs kanserinin büyümesinin tam düzeylerinde ehemmiyetli bir rolü olduğuna dair rakamsız ispat vardır. Bir bayan ne kadar erken olgunlaşırsa, ki bu ilk regl yarıyılının olduğu yaş demektir, göğüs kanseri olma tehlikesinin o derece çoğaldığı hekimler tarafından öğrenilen bir bilgidir. Erken yaşta regl ve beden kilosunun fazla olması göğüs kanseri tehlikesinin çoğalması anla­mına gelmektedir.
Bayanlar etkilenen tek tür değildirler; erken olgunlaşma­nın neden olduğu tehlike çoğalışı prostat kanseri ve testis kanseri için de geçerlidir. Daha süratli gelişip olgunlaşırsak, kanser tehlikemiz çoğalır ve daha süratli ihtiyarlarız. Laboratuvar hayvan­larında da aynı şeyi görürüz; daha seri gelişmeleri için onları fazla beslersek, daha genç can verirler.

Asrımızda Batı cemiyetlerinde regl başlangıcı gitgide daha erken yaşta olmaktadır. Birleşik Devletler’deki vasati yaş on iki yaş etrafıdır. Dünya Sağlık Teşkilatı’ne göre, 1840 senesinde ergenliğin başlama yaşı vasati 17 ‘ydi.

Batı Avrupa ve ABD’de regl yaşının 17′den takribî on ikiye indiği yarıyılda, Batı dünyasının yeme alışkanlıklannda ehemmiyetli bir farklılık alana gelmiştir. Yağ, işlenmiş kar­bonhidrat, peynir ve et tüketimi çoğalmış, nişastalı nebatlar gibi kompleks karbonhidratların tüketimi aşırısıyla eksilmiştir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.