Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kanserle alakalı ümit verici büyüme…

06.04.2021
59
Kanserle alakalı ümit verici büyüme…

Gaziantep Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan araştırmada kına, kanser hücresinin gelişmesini durdurdu. Yanı gizeme kanserle çabada ehemmiyetli rol oynayan enzimlerin ve antioksidan etkinlik kapasitesinin de çoğaldığı kollandı.

Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bvefatı nde, Türk kültüründe ehemmiyetli bir yere sahip olan kınanın bilimsel açıdan kanser üzerindeki tesiri araştırıldı.

Çalışmada, kınanın kanseri önlemede de tesirli olup olmadığı fareler üzerini incelendi. Bilimsel olarak daha evvel yapılan çalışmalarda mantar rahatsızlığına karşı tesiri olduğu öğrenilen kınanın kanseri önlemede de tesirli olup olmadığını tanımlamak için reelleştirilen araştırma çerçevesinde, 60 fareye değişik dozlarda 10 gün vakitle ağız yoluyla kına verildi. 10 günün sonunda fareler üzerinde muhtelif kanser parametreleri araştırıldı.

Araştırma neticesinde Ehrich Ascite Corcinama urun gelişmesinin durduğu tespit edildi. Ayrıca kınanın antioksidan etkinlik kapasitesini çoğaldırdığı saptandı. Farelerde, kansere karşı çabada ehemmiyetli rol oynayan enzimlerin çoğaldığı kollandı.

Kanserle Savaşta Umut Verici Büyüme

Natürel toz yeşil kınanın kullanıldığı araştırma ve neticeleri, International Journal of Pharmacology mecmuasında da yayımlandı.

Biyoloji Bvefat Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan, çalışmanın, çağın hastalığı kansere karşı yeni nebatsal kaynakların umut verici neticeler doğurabileceğini ortaya koyduğunu belirtti.

Kına üzerine ileri seviyede yapılacak araştırmalarla kansere karşı seçenek ilaç imkânlarının geliştirilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Özaslan, bu güzergahtaki bilimsel çalışmalarını sürdüreceklerini kaydoldu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.