Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kar Âmâlığı

30.05.2021
54

Kutuplara giden ve yüksek dağlara çıkan serüvencilerin yaşam hikayelerini okuduy­sanız ya gözlerinin âmâ olduğunu ya da kesintisiz güçlü morötesi yasaklayıcı filtre­si olan gözlük kullandıklarını görürsünüz. …

Kutuplara giden ve yüksek dağlara çıkan serüvencilerin yaşam hikayelerini okuduy­sanız ya gözlerinin âmâ olduğunu ya da kesintisiz güçlü morötesi yasaklayıcı filtre­si olan gözlük kullandıklarını görürsünüz. Kayak yapanlarda da, geçici dahi olsa, gözlük takılmazsa aynı vaziyet görülebilir.

Kar âmâlığı nedir?
Uzun müddet parlak bir zemin olan kara bakmak ve karın yansıttığı fazla ölçüde mo­rötesi ışına maruz kalmak gözün transparan ve beyaz kısmında yanmaya neden olabilir. Gözün gören kısmının zararı görmede bozulmaya neden olabilir.

Kar âmâlığı nerede ve kimlerde olur?
Daha çok yüksek ve soğuk bölgelerde ve bu bölgelerde uzun müddet kalanlarda olur.

Kar âmâlığı geçici midir?
Yüksek dağ veya kutup bölgelerinde, özel filtreli sırça kullanmadan uzun müddet ka­ra bakmak zorunda kalanlarda, kalıcı görme bozukluğu olabilir. Ama sizin böy­le bir şey yapmayacağınıza, yaparsanız da morötesi filtreli gözlük kullanacağınıza muhakkağım!

Kar âmâlığı yalnızca kara bakarken mi olur?
Çok soğuk ve yüksek dağlarda bulunanlarda, kar olmaksa dahi soğuk da gözün transparan kısmının rahat soluk almasını yasaklayarak bulanmasına ve görme bo­zukluğuna yol açabilir.

Kar âmâlığını önlemek için kendinize yakışıklı ve gözü yanlardan da gözetecek morötesi filtreli gözlük alma­lısınız.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.