Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karın hastalığı

11.06.2021
55
Karın hastalığı

Karın hastalığı nedir ? Özellikle nişastalı ve yağlı besin maddelerinden ileri gelen ve hazım sistemini etkileyen bir rahatsızlıktır. Hastalık ne gibi nedenlerden alana kazanç ? Hazımla alakalı enzimlerin …

Karın hastalığı nedir ?
Özellikle nişastalı ve yağlı besin maddelerinden ileri gelen ve hazım sistemini etkileyen bir rahatsızlıktır.

Hastalık ne gibi nedenlerden alana kazanç ?
Hazımla alakalı enzimlerin beceriksizliği veya iyi işlememeleri. Yağların absorbe edilememesi hali de hastalığa neden olabilmektedir. Son buluşların gösterdiğine göre glüten maddeleri özellikle gliadin prbitkieinin hazmı muhtemel olmayışı hastalığa neden olabilmektedir. Bu glüten maddeleri özellikle buğday ve çavdardan imâl edilen besin maddelerinde bulunmaktadır.

Hastalığa tutulma oranlan ne kadardır ?
Takribî surat çocuktan bir tanesinde bu hastalığa tesadüfülmektedir.

Bu hastalığın aile hastalığı olma meyli var mıdır ?
Evet.

Hastalığın alerji ile bir ilişkisi var mıdır ?
Evet, Alerjik olan ailelerde bu hastalığa çok daha fazla tesadüfülmektedir. Bu vaziyetteki çocuklarda daha sonraları alerjik bulgular da görülmektedir.

Karın hastalığı kendisini ne zaman gösterir ?
Özellikle çocuğun ilk senelik yaşantısı içerisinde. Çocuk ilk aylarında gayet basmakalıp görünüp bu hastalığın bulgularını altı ile on sekiz ay arasında gösterebilir.

Hastalık hangi bulgular ile emin olur ?
Birbiri ardından gelen ishal ve kabızlık devreleriyle. Dışkılar büyük ve kaim olur ve gayet pis kokar. Çocuk iştahsız olur ve ara gizeme kusma görülür. Ayrıca çocuk devamlı olarak nezle ve bronşite tutulur, kesintisiz bir öksürükten kurtulamaz.

Karın hastalığında hafif ve ciddî olaylar olur mu ?
Evet. Bazı hafif olaylar bulgu göstermediklerinden bunları teşhis etmek güç olmaktadır. Ciddî olayların teşhisi ise çok kolaydır.

Pozitif teşhisler elde etmek için ne gibi testlere müracaat etilebilir ?
Dışkılarda sindirilmemiş yağlar ve nişastalı maddeler testlerle aranır. Yeniden bu testlerde hazım enzimlerinden biri olan tripsin izleri aranır. Ayrıca mide ve duedonum ’dan kana A vitamini jelatin ve glikozun ne derece absorbe edildiğini tespit eden testler de mevcuttur.

Bu vaziyetin teşhisinde röntgen faydalı olabilir mi ?
Evet, bazen mide ve bağırsağın röntgenle muayene edilmesi bu hastalığın teşhisinde takviyeci olur.

Karın hastalığının rehabilitasyonu nasıl yapılır ?
Hasta uzun vakit diyete tâbi yakalanıp, genellikle enfeksiyonu hakimiyet altına alabilmek için antibiybitkiiklere müracaat etilir. Özel rejimde prbitkiein fazla, yağlar çok az olacaktır. Nişastalar ve meyvelerdeki tabi şekerler dışında şeker yasaktır. Buğdaydan veya çavdardan imâl edilmiş besin maddeleri çocuğa verilmeyecektir. Hastalığın parlamasında bunlar en büyük nedenler olur.

Ne tip süt kullanılabilir ?
Genellikle prbitkieini fazla yağı az süt kullanılır ve bu cins süt uzun bir vakit hasta çocuğa verilir.
Karın hastalığından mustarip olan bir çocuğa ne gibi katı besin maddeleri verilebilir?
Muz, ham meyveler, yağsız etler genellikle bu gibi hastalar tarafından kolayca sindirilmektedir. Yağsız peynirlerin de genellikle hasarı değmez.

Bu hastalığa yakalanmış çocuğa basmakalıp vitaminler verilebilir mi ?
Hazım güçlüğünden dolayı suda eritilen multivitamin polivitamin cinsleri basmakalıp ölçülerden çok daha fazla olarak verilmelidir.

Başka ne gibi farklılıklar yapılmalıdır ?
Çocuk yukarıyada sayılı besin maddelerini sindirmeye başlayınca ve dışkılar klasiğe dönmeye surat yakalayınca, başka besinler azar azar verilmeye başlanmalıdır. En son verilecek maddeler şunlardır: Nişastan maddeler, hububat mahsulleri, yağ ve krema ile kaymaklı süt.

Çocuk bu rejime ne kadar vakit devam etmelidir ?
Altı aydan iki seneye kadar.

Karın hastalığında tamamen iyileşme görülür mü ?
Evet.

Bu hastalığa tutulmuş bir çocuk iyileştikten sonra basmakalıp bir rejime girebilir mi ?
Evet.

Rehabilitasyon sırasında bir gerileme alana gelebilir mi ?
Evet. Rastgele bir enfeksiyon, diş çıkarma veya az verilmesi gereken bir besin maddesinin fazla ölçüde verilmesi rehabilitasyona gerilemeye yol açabilir. Bazen bu nedenler de olmadan gerileme olabilir.

Bu özel rejim çocuğun mizaçlarını ve tavırlarını nasıl tesirler ?
Bazı çocuklar özel rejime kendilerini kolaylıkla uydururlar, çok yemek yerler ve özel süt ile muzdan büyük ölçüleri kendilerine hiçbir hasar getirmeden yiyebilirler. Kimileri ise bu rejime bıkkınlık gösterirler. Bunların yeterli derecede besin alabilmeleri için anne zihnini kullanarak çocukların gereken gıdayı almasını temin için yollar bulmalıdır.

Karın hastalığı konutta gerektiği biçimde rehabilitasyon edilebilir mi ?
Evet. Çocuğu sağlık kurumuna yatırmak ancak hastalığın başında veya tahlil ve teşhis bakımından kısa bir vakit lüzumlu olabilir.

Çocuğun bu hastalıktan dolayı yatakta kalması zorunlu midir ?
Hayır. Ancak hastalık çok ciddî ise o zaman belki yatakta kalması zorunlu olabilir.

Karın hastalığı rehabilitasyonsuz iyileşebilir mi ?
Hayır. Çocuk basmakalıp rejimde kalmaya devam ederse dışkıların gidişatı daha da makûslaşır, kilo kaybı olur ve ciddî enfeksiyonlara tutulma olasılığı çoğalır.

Karın hastalığı tekerrürler mi ?
Bazı hallerde devamlı farklılığa tâbi yakalanan rejimlere senelerce devam etmek gerekir. Aksi takdirde tekrarlar veya makûsa gitmeler olabilir.

Rejimde kaç defa farklılıklar yapılması zorunludur ?
Genellikle hekimin çocuğu her ay görmesi gerekmektedir. Bu biçimde çocuğun rehabilitasyonda elde ettiği ilerlemeyi tespit edecek ve rejimde yapılması gereken farklılıkları kararlaştırabilecektir. Daha ileride hasta çocuk her iki veya üç ayda bir hekim hakimiyetinden geçirilmelidir.

Bu vaziyette pankreas hasar görür mü ?
Hasar görmediğine inanılmaktadır. Ancak hekimler bu mevzu hakkında kesin bir şey söyleyememektedirler. Az oranda etkilenmiş olabilir.

Rehabilitasyonda pankreas özü kullanılmakta mıdır ?
Bazı olaylarda pankreas özü iyi neticeler vermektedir. Kimilerinde ise hiçbir tesiri olmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.