Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karneler Geliyor!

05.04.2021
64
Karneler Geliyor!

Psikolog İnci ÖZKORAY’ ın yarıyıl tatiline girecek olan çocukların ailelerini uyarıyor! arnelerin bazı çocuklara mutluluk getirdiğini, kimilerine de fobi ve kabahatlilik duygusu içerisinde gerilim yaşattığını belirten Uzman Psikolog İnci Özkoray; Kuşkusuz hiçbir çocuk cılız anekdot almak istemez, ancak ailesi ve hocayı ile irtibat bozukluğu yaşayan, tasasını anlatamayan çocuklar, iyi bilemiyor, derslerle başa çıkmada eforluk sürüklüyor diyor.

Karneler Gerçeğinde Sizin!

Psikolog İnci ÖZKORAY, ailelere soruyor:

– Çocuğunuzun hocaları ile yeterince temas kurdunuz mu?

– Kavrayamadığı ya da zorlandığı derslerde ona desteklediyebilniz mi?

– Çocuğunuzun performansının yakın takipçisi oldunuz mu?

– Birlikte bildiniz mi?

Uzmanımız yukarıyadaki suallere yanıt veren ebeveynlerin, karnenin nasıl geleceğini evvelden öğrenmesi gerektiğini ve bir sürpriz ile karşılaşmayacaklarını söylüyor ve ilave ediyor;

-Diyelim ki hiçbir şeyi takip etme imkânınız yoktu ve aniden kırık anekdotlarla dolu sürpriz bir karne ile karşılaştınız. Karneyi gördüğünüz gün karne ve anekdotlar hakkında tepkisel konuşmayı ya da müzakereyi vazgeçiniz! Çocuğunuz anekdotlarını evvel kendi içinde münakaşasına, değerlendirmesine izin veriniz. Yarıyıl tatilinde yeterince zamanınız olacak. Sakin bir etrafta çocuğunuzun galibiyetini gündeme getiriniz, nedenlerini tartışınız ve beraber ikinci yarıyıl için yeni gayeler belirleyiniz.

23 sene süresince binlerce çocuğun zaferi tutmasına takviye etmiş Psikolog İnci Özkoray; “Cezalandırma ve baskı bilme motivasyonunu düşürür!” dedikten sonra şu alaka çekici misalleri veriyor;

Albert Einstein

– Devamlı aldığı cezalar suratından 15 yaşında mektebini terk etmek zorunda kalmıştı. Ancak 1 sene aradan sonra İsviçre de lise diplomasını alabildi.

Ünlü Alman yazar Thomas Mann

– 1 sene sınıfta kaldı, hem de Almanca’dan!

Psikolog Özkoray, karne fobisini namlıların da yaşadığını, yakın alaka ve yoğun irtibat bekleyen çocukların, cezalandırma ve baskıyı hak etmediğini söylüyor;- Karne bir çocuğun yaşam zaferinin aynası değildir!

Psikolog

İNCİ ÖZKORAY

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.