Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karpuzun Yararları

13.04.2021
41
Karpuzun Yararları

Yaz diyince ilk akla gelen gıdalar kavun – karpuz oluyor. Karpuz, peynir, ekmek üçlüsü neredeyse ana yemek olarak yaz günlerinin seçimi arasına giriyor.

Karpuz çok su kapsadığından yaz günlerinde ferahlatıcı bir meyve olarak da çıkıyor karşımıza. Karpuzun yüzde 95’i su. Böylece bedeni arınıcı bir özellik oluşuyor. Böbrekleri çalıştırıyor, idrar söktürüyor. Böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarını arınıyor. Başka Bir Deyişle kum ve taştan şikayeti olanların da pas geçmemesi gereken bir meyve karpuz.

B ve C vitamini kapsaması da öbür artıları. Az ölçüde de olsa barındırdığı “likopen” maddesi kalbi enfaktüs riskine karşı gözetiyor. Karpuzun bu özelliklerinden yararlanmak için yemeklerden çok evvel, mide boşken harcamak gerekiyor. Zira yemek sonrasında yendiğinde sindirim güçlüğü yaşanabiliyor.

Dikkat edilmesi gereken nokta karpuzun gıda bedelinin, öbür bir hayli yiyecekte olduğu gibi kabuğunda gizli olması. Muhtemel olduğunca kırmızı etli kısmın altındaki beyazımsı kısmı harcamaya bakmalısınız. Kısa müddette çok kilo vermenin bir yolu da karpuz rejimi yapmaktan geçiyor. Bol ölçüde su kapsaması, şeker barındırması ve boşaltımı süratlendirmesi gibi özellikleri sayesinde kilo vermeyi sağlayabiliyor; ama zamanı kısa yakalamak ve tek taraflı bu beslenmeye yüklenmemek koşuluyla. Meyve olarak harcadığımız karpuzdan güney kentlerinde reçel yapıldığını dinlemiş muydunuz? Karpuz alırken sürprizlerle karşılaşmamak için kabuğunun çok parlak olmamasına ve kabuğunu kazıdığınızda üsteki dokunun basitçe çıkmasına dikkat etmelisiniz.

Bir başka yazlıkçı meyve de kavun. B vitamini, brom ve iyot kapsıyor, asapları yatıştırıyor, kanı arınıyor ve basit bir uyku sağlıyor. Damar tıkanıklığı, anemi için de öneriliyor. Ama hazmı karpuza göre daha güç. Bir de şeker oranı fazla. Miktarı kaçırmadan harcamaya devam etmeli. Sarih renkli ve düz kabuklu “bal kavunu” iyi bir C, A vitamini, potasyum ve çinko kaynağı olarak en bedelliler arasında yer alıyor. Cildi kuru olanlar için bir miktar süt, bir miktar kavun suyu ve bir miktar su ile hazırlanan karışım iyi netice veriyor. Meyve salataları, pasta ve tartoletlerde bol bol kullanarak hem lezzetinden hem de gıda değerinden yararlanmalısınız.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.