Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kemikler için en iyi gıdalar: sebze ve meyveler

29.04.2021
26
Kemikler için en iyi gıdalar: sebze ve meyveler

Yeşil sebzeler, fasulyeler, tofu, susam ve hatta portakalda, süt mahsullerinden kaynaklanan problemler olmaksızın kullanıla­öğrenecek bol ölçüde kalsiyum vardır. Hayvansal mahsuller, sod­yum, şeker ve kafeinin fazla …

Yeşil sebzeler, fasulyeler, tofu, susam ve hatta portakalda, süt mahsullerinden kaynaklanan problemler olmaksızın kullanıla­öğrenecek bol ölçüde kalsiyum vardır. Hayvansal mahsuller, sod­yum, şeker ve kafeinin fazla olduğu bir perhiz uygulamadığınız takdirde, kalsiyumu bedeninizde daha iyi muhafaza edece­ğinizi ve o kadar fazla bir ölçüye de lüzumunuz kalmaya­cağını unutmayın.
Çoğu yeşil sebzedeki kalsiyum emilimi oranı yüzde 50′nin üstündeyken, sütte bu oran yüzde 32′dir. Ayrıca, hayvansal protein idrarla kalsiyumun atılmasına yol açtığından, sebzeden gelen kalsiyumun yakalanma oranı daha yüksektir. Tam yeşil sebzeler kalsiyum açısından zengindir.

Amerikalıların “tavuk ve makarna” stilindeki perhizi kalsi­yum açısından ehemmiyetli miktarda fukaradır. Bu surattan, mineral açısından yoksul olan bu perhize kalsiyum kaynağı olarak süt ilave etmek yüzeysel bir fayda sağlar. Yeniden de perhizde hiç kalsi­yum olmamasından iyidir. Bununla beraber, bu stil perhizde kalsiyumdan çok aşırısı beceriksizdir. İnek sütünün bu kadar ehemmiyetli bir kalsiyum kaynağı olarak kabul edilmesinin tek nedeni, Amerikan perhizinin, kalsiyum kapsamayan hayvansal mahsullere, işlenmiş hububatlara ve şekere direnmesidir.

Yeterli ölçüde arıtılmış edilmemiş nebatsal yiyecek kapsayan sağ­lıklı bir perhiz, süt olmaksızın lüzumlu ölçüde kalsiyuma sahip olur. Sebze ve meyveler kemikleri kuvvetlendirir. Analistler, bol sebze ve meyve yiyenlerin kemiklerinin daha yoğun olduğunu bulmuşlardır. Bu analistler, sebze ve meyvele­rin yalnızca kemik sıhhati açısından ehemmiyetli olan potasyum, magnezyum, kalsiyum ve değişik yiyecekler açısından zengin olmakla kalmayıp, alkalin oldukları ve asit üretmedikleri için idrarla kalsiyum kaybına da neden olmadıkları neticesine var­mışlardır. Yeşil sebzelerin kalça kırıklarını eksiltmede özellikle eforlu bir tesiri vardır; zira yalnızca kalsiyum açısından değil, kemik sıhhati için ehemmiyetli olan K vitamini gibi değişik yiyecekler açısından da zengindirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.