Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kemiklerinizi güçlendirin

14.04.2021
47

İçeriğinde bulunan kalsiyum, fosfor, demir ve çinko gibi minerallerle eforlu ve sıhhatli kemiklerin yaradılışına katkı sağlayan dondurma, uzmanların teklifi.

Dondurmanın yalnızca sıcak yaz günlerinde değil her mevsim harcanabileceğini belirten Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, ”Yaz tatlısı olarak öğrenilen dondurma, lezzetli olduğu kadar içerik istikametinden de zengin. İçeriğindeki kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller eforlu ve sıhhatli kemiklerin yaradılışına katkı sağlarken, osteoporoz tehlikesini eksiltiyor” dedi.

“DONDURMA EN SIHHATLİ TATLILARDAN BKOCAMAN”

Kalsiyumun kemikleri kuvvetlendirdiğine işaret eden Elmacıoğlu, “Dondurmanın 100 gramında, sütten daha fazla kalsiyum var. Her yaş grubu için günlük kalsiyum lüzumu 800-bin 200 miligramdır. Büyüme, büyüme çağındaki çocuklar, menopoz yarıyılındaki bayanlar ve yaşlılarda ise daha da fazladır. Kemik sıhhati için dondurma tüketimi ehemmiyetlidir” diye konuştu.

Dondurmanın en sıhhatli tatlıların başında geldiğini vurgulayan Elmacıoğlu, şunları kaydoldu:

”Dondurma başlı başına bir sıhhat gıdayı. 100 gram baklava vasati 400 kalori kapsarken, 100 gram dondurmada yalnızca 174 kalori var. Dondurma, aynı zamanda protein kaynağı. Proteinler, kemikler, adaleler, kan, ten ve kıkırdak için ehemmiyetli bir yiyecek öğesi. Doku tamiri ve imalinde vazife alır, saç ve tırnaklar için ehemmiyetli. A, B2 ve B12 vitamini içeriyor.

A vitamini, sıhhatli cilt, kemik ve bağışıklık sistemi için ehemmiyet taşıyor. B2 ve B12 vitaminleri ise enerji metabolizmasında vazife alıyor. Bedende ambar edilmeyen ve suda eriyen B grubu vitaminlerin yeteri kadar alınması gerekiyor. Özellikle süt içmeyen, peynir, yoğurt gibi kalsiyum güzergahından zengin yiyeceklerin tüketiminde problemi olanlar, kesinlikle dondurma harcamalı. ”

Prof. Dr. Elmacıoğlu, dondurmanın emin markalar veya yerlerden alınması gerektiğine sözlerine ilave etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.