Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kemiklerinizin geleceğine yatırım yapın

05.04.2021
61

Millet arasında ”kemik erimesi” olarak öğrenilen ”Osteoporoz” Kemik kitle kaybı hastalığına karşı çocukluk ve ergenlik yarıyılında ihtiyat alınması gerektiği bildirildi. Çukurova Üniversitesi Ç.Ü Tıp Fakültesi Fiziksel …

Millet arasında ”kemik erimesi” olarak öğrenilen ”Osteoporoz” Kemik kitle kaybı hastalığına karşı çocukluk ve ergenlik yarıyılında ihtiyat alınması gerektiği bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Ç.Ü Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Rengin Hoş, özellikle 30 yaş sonrasında, kemik kitlesinde eksilme ve kemik dokusunun iç mimari yapısının bozulması neticeyi kemiklerin basit kırılabilir hale geldiğini söyledi.

İhtiyarlamayla beraber omurgalarda yükseklik kaybı ile kamburlaşma, boyda kısalma ve sırt sızıları, kolay düşme ve yaralanmalar neticesinde el ve bilek kırıkları ile kalça kırıkları büyüdüğünü ifade eden Hoş, şöyle konuştu:

”Osteoporoz kendisini ileri yaşlarda gösteren bir hastalık olmasına karşın doruk kemik kitlesi gençlik yarıyılındaki temkinlerle ilişkilidir. Bireyler, 30 yaşında doruk kemik kitlelerine erişmektedirler. İhtiyarlama yarıyılına girerken bu kitle ne kadar fazlaysa o kadar avantaj sağlarlar.”

Hoş, çocuk ve ergenlik yarıyılında yeterli ölçüde kalsiyum alınmasının, ileri yaşlardaki osteoporoz tehlikesini eksilttiğine işaret ederek, ailelerin bu mevzuda çocuk ve gençlere misal olmaları gerektiğini bildirdi.

Günlük kalsiyum lüzumu
Hoş, yalnızca çocukluk yarıyılında değil, çok süratli bir gelişmenin reelleştiği ergenlik yarıyılında da kesinlikle yeterli ölçüde kalsiyum alınmasını önererek, şunları kaydoldu:

”Günlük kalsiyum lüzumu 1-5 yaş arasında 800 miligram, 6-10 yaş arasıda 800-1200 miligram, 11-24 yaş arasında ise 1200-1500 miligram kadardır. Türk perhizinde vasati olarak 300 miligram kadar kalsiyum bulunmaktadır ki, bu gerekenin çok altındadır.

Bir kadeh sütveya yoğurtta 300 miligram kalsiyum olduğu düşünülünce çocuklarımızın bu mahsullerden günde en az 2-3 su kadehi kadar harcamalarını sağlamamız, ileride eforlu kemiklere sahip olmaları açısından ehemmiyetlidir.”

Hoş, çocukların çok beğendiği koşma, zıplama, ip sıçrama gibi egzersizlerin de kemikleri güçlendirdiğine sözlerine ilave etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.