Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kepek önemlidir

10.04.2021
44
Kepek önemlidir

Kepek, tahılı kaplayan zar veya liftir. Kepek beden tarafından sindirilemeyen bir maddedir. Tuhaf olmakla beraber, kepek hem besleyici olduğu hem de sindirilemediği için faydalıdır. 50 …

Kepek, tahılı kaplayan zar veya liftir. Kepek beden tarafından sindirilemeyen bir maddedir. Tuhaf olmakla beraber, kepek hem besleyici olduğu hem de sindirilemediği için faydalıdır. 50 yıldır unutulan kepek, şimdi yeniden hekimlerin ve besin uzmanlarının gözdesi haline gelmiştir. Çünkü, dışkının hacmini çoğaltarak bağır­sakların kısa zamanda boşalmasını sağlar. Hacminin 20 katı suyu kendine çekebilen kepek, be­sinlerinin sindirim aygıtında ilerlemesine yardımcı olur. İs­halde (suyu kendine çekerek), kabızda (sert ve kuru dışkıları yumuşatarak) bağırsakların normal çalışmasını sağlar. Dr. Bennis Burkitt; “Uzun bir sü­re, besinlerimizin sindirileme­yen kısmını önemsemedik. Şimdi İse, çağımızın birçok hastalığının bu sindirilemeyen kısmın az kullanmasından ileri geldiği anlaşıldı.” demiştir.

Kepeğin veya bitkisel lifin az kullanılması sebebiyle meydana gelen bazı hastalıklar şunlardır:
Kabızlık, kalın bağırsakta diverti-kül, apandisit, basur, kalın bağırsak kanseri vb. kalın bağırsakta uzun süre kalan dışkı, bedenin zehirlenmesine yol açabilir. Bu hastalıklardan korun­mak için, beyaz ekmek yerine has buğday unundan yapılmış, kepeği alınmamış ekmek, beyaz pirinç yeri­ne kepekli (kargo) pirinç yemek ge­rekir. Bağırsakta lifi artırmak için yeşil sebzeleri de unutmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.