Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kızıl haç ve kızılay’ın AIDS kampanyası

26.03.2021
62

Beynelmilel Kızıl Haç ve Kızılay teşkilatları tarafından, HIV ve AIDS’le yaşayan insanların sezdikleri duygusal ve sosyal baskıyı ortadan kaldırmayı hedefleyen bir kampanya başlatılıyor. Kampanyayı tertip eden yetkililer, …

Beynelmilel Kızıl Haç ve Kızılay teşkilatları tarafından, HIV ve AIDS’le yaşayan insanların sezdikleri duygusal ve sosyal baskıyı ortadan kaldırmayı hedefleyen bir kampanya başlatılıyor.

Kampanyayı tertip eden yetkililer, HIV/AIDS hastalarının hayatın her alanında ayrımcılığa uğradıklarını belirtiyorlar.

Dünyada HIV/AIDS hastası olan 39 milyondan fazla birey var. Bu bireylerin üçte ikisinden aşırısı Afrika ülkelerinde yaşıyor.

Hastalığa tutulanların büyük bir çoğunluğu, cemiyetten dışlanacakları ve ayrımcılığa uğrayacakları mazeretiyle durumlarını saklıyor.

Beynelmilel Kızıl Haç ve Kızılay teşkilatları, HIV/AIDS hastalarının dinledikleri utanç, baskı ve kasvetleri ortadan kaldırmayı kastettikleri kampanyaya “Come Closer” Yakınlaşın ismini vermiş.

Kampanya yetkilileri, HIV/AIDS hastalarına barınma, çalışma ve sigorta yaptırma mevzularında ayrımcılık yapıldığını belirtiyorlar. Hatta bazı hastaların, rehabilitasyonlarını sürdürmek için gittikleri sağlık kurumularda, muayenehanelerde eş meselelerle karşılaştıkları, bu sebeple kimi zaman rehabilitasyona devam etmedikleri belirtiliyor.

Kızıl Haç ve Kızılay Federasyonu bünyesinde çalışan üç yüz bin HIV/AIDS hastası var.

Hindistan’dan tepki
AIDS’le Çaba İçin Küresel Fon isimli kuruluşun idareyicisi Richard Faechem, dünyada HIV/AIDS hastalığının dağıldığı ülkeler listesinin başında Hindistan’ın olduğu ihtarında bulundu. Faechem, Hindistan’da HIV pozitif hastaların rakamının Güney Afrika’yı geçtiğini söyledi.

Sorunun ebatlarının çok büyük olduğunu belirten Faechem, Hindistan’ın bir an evvel “uyanması” gerektiğini, aksi takdirde milyonlarca bireyin hayatını yitireceğini söyledi.

Hindistan hükümeti ülkedeki HIV/AIDS hastalarının rakamını beş milyon yüz bin olarak sarihlerken, bağımsız uzmanlar bu rakamın on beş milyona kadar çıkabileceğini belirtiyor.

AIDS’le Çaba İçin Küresel Fon’un bu açıklamasına Hindistan’dan sert tepki geldi. Hindistan’ın Milli AIDS Hakimiyet Merkezi’nin Başkanı S.Y Kureyşi, iddiaları “absürtlük” diye niteledi.

Hükümet tarafından açıklanan resmî sayılara bağlı kalınması gerektiğini söyleyen Kureyşi, AIDS’le Çaba İçin Küresel Fon’un hazırladığı raporda hangi kaynakların kullanıldığının denetlenmesi gerektiğini korundu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.