Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Klamidya enfeksiyonları

11.04.2021
65

Suskun ve sinsi bir salgın Klamidya enfeksiyonu chlamydia trachomatis ismi verilen bir bakterinin mesul olduğu bir hastalıktır ve özellikle gelişmiş ülkelerde cinsel yolla bulaşabilen hastalıkların en …

Suskun ve sinsi bir salgın
Klamidya enfeksiyonu chlamydia trachomatis ismi verilen bir bakterinin mesul olduğu bir hastalıktır ve özellikle gelişmiş ülkelerde cinsel yolla bulaşabilen hastalıkların en sık görülenidir.

A.B.D.’de her sene 4 milyon yeni klamidya hadisesi görülmektedir ve ne yazık ki bu bayanların %40′ından aşırısı hastalandığının farkında değildir. Çoğu zaman enfeksiyon rastgele bir bulgu vermez ve başka bir sebepten dolayı hekim hakimiyetine gidene kadar fark edilmez. Problemin erken yarıyılda fark edilebilmesi için senede bir ya da tercihan 6 ayda bir hekim hakimiyeti ve tarama testlerinin yapılması koşuldur. Bu özellikle genç bayanlarda ve birden fazla partneri olan 35 yaş üstü bayanlarda ehemmiyetlidir.

Belirtileri
Genelde bulgu vermemesine karşın bazı bayanlarda hafif sarımsı akıntı, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, vajinal bölgede yanma ve kaşınma, kızarıklık, şişlik, dış genital uzuvlarda yaralar, ilişki esnasında sızı ve anormal kanama gibi kalmidya enfeksiyonuna has olmayan nonspesifik deyim edilen bulgular olur. Erkeklerde ise en sık belirti penisden olan akıntı ve idrar yaparken olan yanmadır.

Tanı
Tanı hastanın hikayesi ve tetkik esnasında alınan servikal doku misalinin laboratuvarda araştırılması ile konur. Bu giderli bir teknik olmasına ve heryerde yapılamamasına karşın en tesirli teşhis usulüdür.

Klamidyayı tespit etecek ve tarama testi olarak kullanılabilecek idrar tahlil teknikleri geliştirmek emeli ile çalışmalar sürdürülmektedir. Klamidya tespit etildiğinde bireyin son 1 hafta içinde ilişkide bulunduğu fertler de taranmalıdır.

Rehabilitasyon edilmediği taktirde klamidya enfeksiyonununen ciddi neticeyi infertilitedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.