Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kleptomani

15.06.2021
37
Kleptomani

Lüzumu olmadığı, hemen kullanmayacağı halde ve parasal kıymeti sebebiyle satma fikri olmadan bir ekip nesneleri izinsiz olarak alarak, onlara sahip olma biçiminde bir güdü hakimiyet bozukluğudur.

Şahsın reelinde o mülkü satın alabilecek yeterli parasal birikime sahip olduğu, ancak buna karşın bu davranışı asıllaştırdığı kollanmıştır. Bu davranış daha evvelden düşünülmemiş ve tasarlanmamış olup, aniden hakikatleştirilir. Bu davranış birinden intikam alma emeliyle yapılmamıştır. Fert bu davranışın yanlış ve uygunsuz olduğunun şuurundadır. Bireyler bu davranışı reelleştirmek için başkalarından takviye istemezler. Tarihte Fransa kralı 4. Henry ve Sardunya kralı Victor un bu özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Rahatsızlığın çocukluk yaşlarında başladığı tanımlanmıştır. Şahıs bu davranışı hakikatleştirmeden evvel, yoğun bir gerilim sezer. Bu davranış akabinde, mutluluk, gevşeme ve büyüklük hissi içine girmektedir.

Rahatsızlık hakkında yapılan çalışmaların azlığı ve bu gidişatların bireyler tarafından saklanması ve bu gidişatı reelleştiren bireylerin sağlık hizmetlerinden çok, adli makamlara sevk edilmeleri sebebiyle asıl sıklığı bütün olarak öğrenilemese de bin şahısta altı şahısta tesadüfüldüğü tespit etilmiştir. Tutulan dükkan hırsızlarının % 5-25 inde tespit etilmiştir.

Hastaların genel özellikleri:

Bayanlarda erkeklere göre takribî dört kat daha sık görülmektedir. Cinsiyetler arasındaki oranın bu kadar yüksek olmasının bir sebebi de, erkeklerin böyle bir vaziyette çoğunlukla sağlık kurumular yerine cezaevlerine sevk edilmeleri olabilir.

Bayanlarda vasati olarak 30-35 yaşta; erkeklerde 50-55 yaşta daha sık görülmektedir. Hem erkek hem de bayanlarda öbür güdü hakimiyet bozuklukları rahatsızlığa eşlik edebilir.

Erkeklerde daha çok piromani güdüsel olarak ateş yakıp, yangın çıkarma ve hastalık derecesinde kumar oynama ve yineleyici patlayıcı davranım bozukluğu ile bir arada iken; bayanlarda trikbitkiilomani güdüsel olarak saç ve beden tüylerini yolma hastalığı ile birlikte bulunabilmektedir.

Rahatsızlık sosyoekonomik düzey ile doğrudan ilişkili olmayıp, bu vaziyetteki şahsın sosyokültürel düzeyi yüksek de olabilmektedir. Bireyler bu davranışlarına mani olabilmek için sosyal yaşamlarını kısıtlayabilir ve etraflarından uzaklaşabilir, alışveriş yapmamaya çalışabilirler.

Hastalığa neden olabilecek etkenler:

Çocukluk yarıyılında yaşanan negatif şartların neticeyi büyüyen kayıp yaşantıları ehemmiyetli etmenler arasındadır. Kleptomanik davranışlar da bunların tesirini gidermeye müteveccihtir. Bilinçaltındaki bu anıların şahsı zorlaması ile oluştuğu düşünülmektedir. Bu bireylerin çocukluklarındaki aile yaşamlarının oldukça travmatik ve meseleli olduğu tespit etilmiştir. Bu fertlerde narsisistik kendine olan sevgi,alaka ve dayanaklar kırılmaların, özgüven yaralanmalarının neticeyi olarak ortaya çıktığı da düşünülmektedir. Şahsın özsaygısı ve kıymetliliğine müteveccih yapılan hamleler, ilerleyen yarıyıllarda şahsın olgun bir benlik yapısı geliştirmesine mani olur ve bu cins davranışlara zemin hazırlar.

Kleptomani eylemleri bir kayıp yaşantısını izleyerek de büyüyebilmektedir. Bu gidişata bayanlarda çocukların konuttan uzaklaşması; erkeklerde andropoz yarıyılında tesadüfülebilir. Bayanlarda gerilimin çoğaldığı adet yarıyılları ve gebelik yarıyıllarında bu cins eylemler çoğalmaktadır. Özellikle bizim cemiyetimizde hamile bayanlarda başkasının evinde davetli iken, gıda maddelerine karşı olan bu davranış alaka çekicidir.

Bu cins davranışlarda odaklanılan maddeler şahıs için cinsel bir anlam da taşımaktadır. Çok etkileyici bir parfüm ya da şahıs için cinsel anlam ifade eden bir kitap basitçe çanta ya da kıyafet içine girebilmektedir.

Bu şahıslarda sıklıkla cinsellikle alakalı meselelere de tesadüfülebilmektedir. Muhtelif psikiyatrlara göre çocukta 3-5 yaş arasında kollanan ve Freud tarafından “fallik yarıyıl” olarak adlandırılan, çocuğun cinsel uzuvlara müteveccih alaka ve hareketlerinde çoğalışın olduğu yarıyıllarda karşılaşılan meselelerle ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Tedavi:

Şahsın geçmişi ve şu anı ile alakalı yaralayıcı vakaların tespit etilerek, bunlara müteveccih uygun düşünce şemaları geliştirilmesi ve cemiyetsel ilişkilerdeki uygunsuz korunma mekanizmalarının değiştirilmelerini amaçlayan terapiler, güdüsel hareketleri ve endişe vaziyetini eksiltmeye müteveccih ilaç rehabilitasyonları ve gerekirse hipnoz ile galibiyetli neticeler alınmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.