Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Konjonktivit

15.06.2021
67
Konjonktivit

Çocuklarda sık gördüğüm göz hastalıklardan biridir. Gözleri çapaklı «ve şiş, gözünü açamayan, uyuyup yatmak isteyen çocuklardır. “Uf mu olcfun?” deyince, dokunaklı dokunaklı başlarını sallarlar. Konjonktiva nedir? Gözün …

Çocuklarda sık gördüğüm göz hastalıklardan biridir. Gözleri çapaklı «ve şiş, gözünü açamayan, uyuyup yatmak isteyen çocuklardır. “Uf mu olcfun?” deyince, dokunaklı dokunaklı başlarını sallarlar.

Konjonktiva nedir?
Gözün beyaz kısmını akını örten ince damarlı çeperin tıp dilindeki ismi “konjonktiva”dır.

Konjonktivit nedir?
Gözün beyaz kısmının tüm cerahatlerinin genel ismi “konjonktivif ’tir.

Konjonktivitlerin bulguları nelerdir?
Hemen hepsinde olan bulgular şunlardır:
* Genellikle pembe, seyrek hafif kırmızı göz sarı veya beyaz çapakianma bazen sabahları, yapışkanlık sebebiyle göz kapaklarını açamama
* Sulanma
* Kapaklar ve beyaz kısımda şişlik
* Kaşıntı
* Batma hissi
* Hafif ağrı

Konjonktivitlerin kaç tipi vardır?
1. Mikrobik Bakteriyel
2. Virüslere bağlı Viral
3. Alerjik maddelere bağlı Alerjik
4. Toksik maddelere bağlı Toksik

Mikrobik Bakteriyel konjonktivitler nasıl olur?
Sarı çapaklanma vardır, hafif ağrı ve pembe göz olur Fbitkioğraf 2-19. Kapaklarda şişlik ve sancı olur. Sabahları, çapakların yapışması sebebiyle gözü açmak güçtür. Değişik göze ve başka bireylere bulaşıcıdır. Gerçeğinde kendi kendine de iyileşebilen bu hastalığı, bireyde ek göz meseleleri alana getirmemesi ve başkalarına bulaşma­ması için rehabilitasyon etmek gerekir.

Kontakt lens kullanılıyorsa, kullanımına kesinlikle ara verilmelidir. Lens mikrobu barındırır ve hastalığı ağırlaştırır.

Mikrobik Bakteriyel konjonktivitlerin rehabilitasyonu nasıl yapılır?
Antibiybitkiik damla ve merhem ile ılık pansuman verimlidir. Pansuman, sabahları özellikle gerekebilir.
Bunun için:
Mikropları öldürmek için suyu kaynatmak, sonra gözü yakmayacak kadar ılıtmak,
Pak bir pamukla 2-3 defa gözlere pansuman yapmak gerekir. Natürel bu harekâtları, elleri yıkadıktan sonra yapmak gereklidir.

Virüslere bağlı Vıral konjonktivitler nasıl olur?
Hafif tipi:
Beyaz çapak, kızarıklık ve batma hissi daha fazladır. Değişik göze ve başka bireyle­re bulaşıcıdır. Gerçeğinde kendi kendine de iyileşebilen bu hastalığı, bireyde ek göz meseleleri alana getirmemesi ve başkalarına bulaşmaması için rehabilitasyon etmek ge­rekir.

Kontakt lens kullanılıyorsa, kullanımına kesinlikle ara verilmelidir. Lens mikrobu barındırır ve hastalığı ağırlaştırır.

Antibiybitkiik damla hastalığı rehabilitasyon etmek için değil, üzerine mikrobik konjonktivi-tin ilave edilmesini önlemek için verilir. Ilık pansuman verimlidir. Pansuman, sabahla­rı özellikle gerekebilir.

Bunun için:
Mikropları öldürmek için suyu kaynatmak, sonra gözü yakmayacak kadar ılıtmak,
Pak bir pamukla 2-3 defa gözlere pansuman yapmak gerekir. Natürel bu harekâtları, elleri yıkadıktan sonra yapmak gereklidir.

Ağır ve salgın yapan tipi:
Kapaklarda fazla şişlik, gözlerde kızarıklık, beyaz çapak ve fazla sulanma ile ağ­rı ve görme fluluğu, seyrek de ateş yapabilir. Bulaşıcılığı çok yüksektir ve gö­zün saydam kısmında görmeyi etkileyebilecek iz vazgeçebileceği için kesinlikle göz doktoru hakimiyetinde rehabilitasyon edilmelidir.

Yüzme havuzundan, mekteplerden ve kalabalık işyerlerinde çalışanlardan birbirleri­ne bulaşarak salgın halini alabilir.
Rehabilitasyonda doktorun önereceği damlaların yanı gizeme istirahat de ehemmiyetlidir. İstirahat hem hastalığın geçmesini süratlendireceği hem de hastalığın yayılmasını önleyeceği için ehemmiyetlidir. Bu hastalıkta kendinizi ağır bir grip geçiriyor gibi düşünebilirsiniz. Halsiz olmasanız dahi, ateşe bağlı halsizlik vaziyetinde davranacağınız biçimde davranmalı, dinlenmeli ve bol akışkan almalısınız.

Konjonktivitlerde Bulaşmayı Tedbire Yolları
* Kumaş havlu ve mendilleri ortak kullanmamak
* Yastık ve yataktan geçebileceğini göz önünde bulundurmak
* Elleri göze götürmemek
* Sık sık elleri yıkamak, deviremeden damla koymamak ve damla koyduktan sonra yine elleri yıkamak
* Kapı kollarını, ortak kullanılan makineyle­rın düğmelerini televizyon gibi içkiyle arınmak
* Makyaj malzemelerini ortak kullanmamak
* Etrafı havalandırmak

Alerjik konjonktivit nasıl olur?
Özellikle bahar aylarında, ağaçlardan uçuşan po­lenler, boya kokuları, sigara dumanı, kontakt lens, endüstriyel dumanlar gözde alerjiye yol açabilir. Göz pembe renkte, bol saydam akıntılı olur. Batma ve en ehemmiyetlisi kaşıntı çok ağır­lıklıdır.

Çocuklarda bünyesel olarak, her bahar ayında ay­nı gidişat oluyorsa bunu “Bahar Nezlesi” olarak ele almak, göze alerji damlalarının yanı gizeme, ağızdan alerji önleyici ilaçlar da kullanmak gerekebilir.

Alerji önleyici ilaçların yanı gizeme bazen kortizonlu damla ve merhemler de kul­lanmak gerekebilir. Kortizonlu damlalar uzun süreli kullanımda göz tansiyonu hastalığına neden olabileceği için yalnızca ve tamamen göz doktorunun tavsiyesiy­le ve hakimiyetinde kullanılmalıdır. Kontakt lens kullanılıyorsa, kullanımına ara verilmelidir.

Alerjik Konjonktiviti Tetikleyen Faktörler
* Bahar
* Boyalı madde kapsayan şeker, sakız ve meşrubatlar
* Gözetici madde kapsayan konserve, sosis, salam, ketçap,
* Yumurta, çikolata, çilek, kabuklu deniz mahsulleri kapsayan besinler
* Sık içki alımı
* Gözyaşı azlığı

Toksik konjonktivit nedir?
Toksik madde solunan kapalı yerlerde bulunan şahıslarda, sıradan gözyaşı ve gözü gözeten hücreler bu maddeleri arınmaya yetmezse, gözde kızarıklık, sulanma ve rahatsızlık hissi olur. Gerçeğinde göz yaşartıcı bomba, hardal gazları da aynı tesir­yi yaratır.

Toksik konjonktivit nasıl rehabilitasyon edilir?
Ne kadar güç bir sual. Böyle yerlerde bulunması gereken şahıslar, zati güçün­lu olarak hayatlarını kazanmak için oralarda bulunurlar. Ya da savaş sebebiyle. Yapılacak şey öncelikle olası olduğunca sakınmak maske, gözetici gözlük kullanmak, sakınılamıyorsa pak suyla bolca yıkamaktır. Şayet gözde yara oluş­tuysa mikrop öldürücü damla ile kapama yapmaya da gerek olabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.