Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kontakt lens Dokunan mercek

07.06.2021
61
Kontakt lens Dokunan mercek

Hiç gözünde kontakt lensi kaybeden dinlediniz mi? Lens üst kapağın altına ksıçranıp saklandı­ğında bazen hiçbir rahatsızlık vermeyebilir. O zaman da kişi lensini bulamayabilir. Ancak lens mesele …

Hiç gözünde kontakt lensi kaybeden dinlediniz mi?
Lens üst kapağın altına ksıçranıp saklandı­ğında bazen hiçbir rahatsızlık vermeyebilir. O zaman da kişi lensini bulamayabilir. Ancak lens mesele çıkarmaya başladığında kızarıklık, batma, şişlik veya kişi lensini aramaya başlayınca üst kapağı çevirerek bulunabilir. Ben, kapak altında bir köşede unutulmuş lens ve klasik yerine takılmış lensle, bir gözde iki lensli gençler gördüm. Gençlik ne kadar dertsiz değil mi?

Kontakt lens konusu neden önemli?
Günümüzde hemen hepimizin çevresinde en az bir kontakt lens kullanıcısı bulunmakta.
Bu kadar yaygın kul­lanılmasına karşın kontakt lenslerle ilgili bilinmeyenler oldukça fazladır.

Kaç tip kontakt lens vardır?
Üç çeşit kontakt lens vardır: Sert, yarı yumuşak-gaz geçirgen ve yumuşak. Kullanma vakitleri tiplerine ve kişiye göre değişir.

Kontakt lens kullanımında alışkanlık tehlikeli midir?
Kontakt lens kullanımında kurallara uyulmazsa, benzetme yerindeyse, kızmabi­rader oyunundaki gibi oyunun başına dönmek veya bazen oyundan atılmak du­rumu olabileceği hiç unutulmamalıdır. Kontakt lens bir alışkanlık ya da tutku olduğunda tehlikeli bir silah gibidir. Kullanma süresi ve temizlik kurallarına uyul-dukça bu oyunda kalınabilir.

Lens Tipleri ve Kullanım Vakitleri
1. Günlük kullan-at lensler
2. Aylık kullanımlı hidrojel lensler
3. 1 5 günlük veya aylık kullanımlı yüksek oksijen geçirgenliği olan lensler Göz hekimi o kişinin gözü için izin verirse gecelemek de mümkün

Kontakt lensin tehlikeleri nelerdir?
Şu üçlü, kontakt lenslerin tehlikeleridir: Enfeksiyon, Kuruluk, Alerji.

Kontakt lens nereye yerleştirilir?
Kontakt lens gözün ön kısmındaki şef­faf tabakanın üzerine yerleştirilmektedir ve gözyaşı tabakasının içinde yarı yüzer gidişatta bulunmaktadır.

Kontakt lens neden tehlike yaratır?
Gözün transparan kısmının damarı yoktur, bu sayede transparan olabilmektedir.
Hayatı için gerekli oksijeni özellikle gözyaşından almaktadır. Kontakt lens gözyaşı tabakasının içinde bulunduğu için gözyaşının özgür dolaşımını ve dolayısıyla oksijen geçişini azaltabilir. Beyne “oksijensiz kaldık” iletiyi iletilince, beyin evvel gözyaşını çoğaldırmaya çalışır. Bu yetmeyince o bölgedeki damarlara kan yükler ve kişinin gözleri kkavranır. Bu da yetmezse, transparan bölgede kan damarları için kanal açmaya ve kan damarları oluş­turmaya başlar ki, bu gerçekten tehlikeli bir vaziyettir. “Transparanlık kaybı” demek “tedavisi efor görme kaybı” demektir.

Dar bir ayakkabı nasıl ayağınızı vurur ve su toplamasına neden olursa, uzun sü­re kullanılan veya uygun olmamasına karşın kullanılan lens de, deyim yerindey­se gözü vurur, su toplamasına neden olur. Bu da kornea saydamlığında bozulmaya neden olur.

Gözyaşı hakikatinde gözün ön dış kısmının temizlenmesi için koşuldur. “Akan su kir yakala­maz” misali, kesintisiz ve natürel bir devinimi olduğundan, çok kuvvetli bir mikrop olmadıkça düşmanları bertaraf edebilir. Ama şayet mikrop çok kuvvetli silahlarla donatılmışsa veya gözyaşının natürel devinim veya miktarında mesele varsa düşman­ları yenemez.
Sıcak ve nemli bir civarda bırakılan bir besinin nasıl kvakaca küf yakaladığını düşü­nün. Küf mantarları, oksijensiz sıcak ve nemli etrafları çok beğenir. Kontakt lens de eş bir gidişatta bırakılırsa, yani kullanma kılavuzuna uyulmazsa, oksijensiz kalan gözde mükemmel bir etraf oluşturur. Kontakt lensteki mantar enfeksiyonu­nun göze geçmesi, lafını bile etmek istemeyeceğimiz kadar ciddi neticelere yol açabilir.

Astigmatlar lens takabilir mi?
Takabilir, ama gözlükle olduğu kadar net göremeyebilirler. Kontakt lensler düşük astigmatları düzeltir. Yüksek astigmatlar için, göze dokunan tarafı astigmata göre ar­mut gibi tıraşlanmış özel torik lensler gerekir. Bkz. Kırma Kusurlan-Astigmatizma

Yakın gözlüğü kullanması gerekenlere nasıl bir kontakt lens önerilebilir?
Bu benim yaşımdaki herkesin meseleyi. Ya uzak için kontakt lens ve üzerine ya­kın gözlüğü takacağız, ya mültifokal hem yakın hem uzak numara içeren kontakt lens takacağız ki herkes o kadar rahat edemeyebiliyor ya da lensten vazgeçip, yalnızca gözlük seçeneğine yöneleceğiz. Karar sizin. Yakın gözlüğü ihtiyacınız ol­duğu belli olmasın istiyorsanız, bu size uygun bir seçenek demektir.

Kimler kontakt lens takamaz?
Ağır ktümörü gözü olan ve ciddi göz alerjisi olanlar takamazlar.

Hangi koşullar kontakt lens takmaya engeldir?
Fazla tozlu, rüzgarlı, ktümörü koşullarda bulunanların lens takmamaları en iyisidir.

Bebeklere, çocuklara lens takılabilir mi?
Gerekiyorsa evet. Yüksek hipermetroplarda, tek gözde diğerinden yüksek kırma kusuru olanlarda, katarakt ameliyatı yapılıp göz içine lens konulamamış bebek­lerde ve şaşılık-tembellik nedeniyle bir göze kapama yapılması gereken çocuklarda kontakt lens kullanılması gerekebilir.

Estetik dışı sebeplerle kontakt lens uygulamaları
1. Gözde yaralanma veya iltihap, katarakt ameliyatı sonrası korneada ödem du­rumlarında geçici zaman tedavi edici numarasız özel kontakt lensler takmak ge­reği vardır.
2. Katarakt ameliyatı olup, yüksek miyop olmayan ve göz içine mercek ko­nulmamış bebek veya sihirk herkeste kontakt lens takmak bereketli olur. Bebeklerde bu bir gerekliliktir.
3. İki göz arasında 3 dereceden fazla fark olanlarla emel estetik değil, optiktir. Bu kişilerde gözlükle beyne giden iletide cisimler farklı sihirklükte gözükece­ği için, kontakt lens takmak bereketli olur.
4. Şaşıl i k-tem bel I i k nedeniyle bir göze kapama yapılması gereken çocuklarda kontakt lens bir seçenektir.
5. Gözün renkli kısmı iris olmayan kişilerde özel renkli kontakt lensler takmak gereği vardır.
6. Gözde yaralanma neticeyi renkli kısım ve gözbebeği yapısı bozulmuş olanlar­da da özel renkli kontakt lensler takmak bereketli olur.

Çözde kontakt lens varken hangi göz damlaları kullanılabilir?
Yalnızca içinde konserve edici madde barındırmayan suni gözyaşları kullanılabi­lir. Bunun dışındaki tüm damlalar lenste birikme yaparak mikrop yakalamasına neden olabilir.

Hangi vaziyetlerde kontakt lens şipşak gözden çıkarılmalıdır?
Yırtık, eski, bozulmuş, süresi geçmiş, rengi değişmiş, üzerinde birikinti olan kontakt lensler şipşak çıkarılmalı ye yenisiyle değiştirilmelidir.

Göze yabancı cisim veya herhangi bir akışkan madde kaçma gidişatında kon­takt lensler şipşak çıkarılmalı ve yenisiyle değiştirilmelidir.

Hangi vaziyetlerde kontakt lens kullanımına ara vermek gerekir?
Göz kapaklarında arpacık, kist, kapak kenarlarında iltihap veya kepeklenme, göz genelinde kızarıklık, çapaklanma, sulanma, acı, ağrı, batma, yabancı cisim kaç­ması veya yabancı cisim hissi, kaşıntı, alerji, şişlik vaziyetlerinde kontakt lens kul­lanımına ara vermek gerekir.

Kontakt lens kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar
* Kontakt lens takıp çıkarmadan evvel eller yıkanıp durulanır.
* Tırnakların kısa ve temiz olmasına dikkat edilmelidir, kontakt lense tırnakla temastan kaçınılmalıdır lens yırtılabilir ya da kornea çizilebilir.
* Kontakt lensle kesinlikle havuza ve denize girilmemelidir. Girilmesi gerekli olursa, yüzme gözlüğü kullanılmalıdır.
* Kontakt lens makyaj yapılmadan evvel takılmalı, makyaj temizlenmeden evvel çıkartılmalıdır. Makyaj lensi bozabilir.
* Gözde kontakt lens varken kesinlikle ovalanmamalıdır.
* Kontakt lens göz dışında iken özel saklama kabında, solüsyonu içinde bulundurulmalıdır.
* Kontakt lens temizliğinde musluk suyu kullanılmamalıdır ve lens ktümörü bırakılmamalıdır.
* Kontakt lens kabı temizliğinde, kaynatılıp soğutulmuş su kullanılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.