Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Konutta kendi kendinize göz tetkiki

31.05.2021
42
Konutta kendi kendinize göz tetkiki

Bir göz doktoruna görünüp görünmeme mevzusunda bir cinsli karar veremiyorsanız görmenizle alakalı konutta kendi kendinize yapacağınız bir testle belki bir fikir edinebilirsiniz. Ama daha aşırısını …

Bir göz doktoruna görünüp görünmeme mevzusunda bir cinsli karar veremiyorsanız görmenizle alakalı konutta kendi kendinize yapacağınız bir testle belki bir fikir edinebilirsiniz. Ama daha aşırısını ummayın! Konutta yapacağınız bu test, yalnızca görme­nizle alakalı bir ölçü fikir verebilir.

Haydi, yapalım mı?
Peki, o zaman aydınlık bir odada Fbitkioğraf 5-1, Fbitkioğraf 5-2, Fbitkioğraf 5-3′daki biçimi kendinizden takribî 33 cm uzakta göz seviyenizdeki bir mobilya­ya yaslayın. Sonra avucunuzla bir gözünüzü kapatıp en ufak hangi harf sırasını okuyabildiğinize bakın. Ardından da değişik gözünüzü yeniden avucu­nuzla kapatıp en ufak hangi harf sırasını okuyabildiğinize bakın. Şimdi de varsa uzak gözlüklerinizi takıp yeniden tek tek en ufak hangi harf sırasını okuyabildiğinize bakın. Bu sıranın yanında yazan sayı görme seviyenizi gösterir. Şayet en ufak sırayı varsa gözlüğünüzle de okuyamıyorsanız göz doktoruna gözükme zamanınız gelmiş demektir.
Şimdi aynı şeyleri değişik fbitkioğraftaki harflere bakarak yapın, natürel yeniden göz­ler tek tek kapatılacak ve evvel gözlüksüz sonra da gözlükle aynı sına­me yinelenecek. Bu test de yakın görmenizi gösterir. Şayet en ufak gizeme­yı varsa gözlüğünüzle de okuyamıyorsanız göz doktoruna gözükme zama­nınız gelmiş demektir.
Çocuklarınıza bu testleri biz yaparsak daha iyi, ne olur ne olmaz, belki başka meseleleri vardır, bütün bir tetkik ile gözden kaçmamış olur. Yeniden de onlara Fbitkioğraf 5-3′daki biçimleri gösterdiğimizi öğrenil. Zira her şeyden evvel çocukların gözlerinin geçim eforu çok fazladır, gözleri yüksek gözlük gereksinmelerini dahi gizleyebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.