Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kornea nakli ne zaman yapılır?

15.06.2021
22
Kornea nakli ne zaman yapılır?

Bu vaziyet hemen herkesin başına gelebilir Öteki bir vaziyet; şayet korneada yaralanma, derin doku kaybı olduysa yeniden kornea nakli gerekebilir. Diyelim ki bir trafik kazası neticesinde …

Bu vaziyet hemen herkesin başına gelebilir
Öteki bir vaziyet; şayet korneada yaralanma, derin doku kaybı olduysa yeniden kornea nakli gerekebilir. Diyelim ki bir trafik kazası neticesinde sırça parçaları do­kunun içine girdi. O zaman da korneanın tekerrür daha önceki hali­ne getirilebilmesi için yetersiz parçaların, yetersiz bir kısmın bitirilmesi gerekli. Başka Bir Deyişle emin bir metrekare örtü koy­mak ya da sırça koymak gerekli, bir bitkiomobilin sırçayı gibi. İşte bu vaziyet acildir. Bu gidişatta uygun kornea bulunamaz­sa geçici başka dokular kullanılabilir. Bunun dışında kor­neanın keratakonus dediğimiz bir hastalığı var. Bu hasta­lıkta, kornea, koni gibi bir şekle dönüşüyor. Gerçeğinde küre­den bir parça gibi yuvarlak olması gerekirken, bu hasta­lıkta inceliyor ve koni gibi oluyor, sivriliyor ve bu da de­linme riski yaratıyor. Bir enfeksiyon değil, ama kor­neanın yapısının ince olmasından dolayı acilen kornea nakli yapmak gerekebilir. Bunun dışındaki nakil nedenleri acil değildir, ama bir an evvel insanın yaşamına devam ede­öğrenmesi, görmesi, okumayı bilmesi, mektebe gitmesi, gö­zünün üşengeç olmaması, çalışması için kornea naklini, rastgele bir fluluk olduğu zaman yapmak gerekir. Ama natürel bunlar saatler içerisinde yapılması gereken acil vaziyetler değildir.

Kornea naklinden sonra, uzuv reddinde olduğu gibi doku reddi olabiliyor mu?
Olabiliyor, ama daha az görülüyor, zira korneanın damarı yok. Damar olmadığı için o bireyin genetik özelligine bağlı maddeler korneaya basitlikle erişemiyor. Bu surattan kornea reddi, kalp reddinden daha seyrek görü­len bir vaziyet, zira orada kan damarı olmadığı için bu maddeler; başka bir deyişle bireyin şahsiyetini belirleyen maddeler, korneaya çok daha az geçiyor ve çok daha az ret ihtimali görülüyor. Buna ek olarak, yeni ilaçlarla, reddi daha ko­lay durdurabiliyoruz. Ancak kornea naklinden ancak bir sene sonra temel görmeye erişilebiliyor, zira nasıl ki kazı­lan toprağın yerine yerleşmesi zaman alıyorsa, korneanın da bütün yerine kaynaması, yerleşmesi zaman alıyor. Ve de aynı netlikte tekerrür göstermeye başlaması ancak bir vakit sonra olabiliyor. Başka Bir Deyişle gerçeğinde güç, uzun ve ehemmiyetli bir iş­lem bu. O sebeple de kornea bankaları çok ehemmiyetli. Zira bu güç harekât yapılırken kullanılan yeni korneanın uygun olması lüzumlu. Natürel bu arada hemen ilave etmem ge­rekiyor, göz nakli diye bir harekât yok, gerçeğinde yapılan sa­dece kornea nakli.

Doku anlaşmazlığı mevzusunda başka neler söylemek is­tersiniz?
Bu istenmeyen vaziyetin reelleşmesini muhtemel ol­duğu kadar aza indirmek için kornea bankalarından kor­nea isterken, şahısların dokusal özelliklerini söylüyoruz. Ama bunlar dediğim gibi böbrekteki gibi bütün bitkiurması gereken özellikler değil. Ehemmiyetli olan yaş, yaşın uyması.

Yaş ehemmiyetli, öyle mi?
Evet, kornea naklinde akdikeni ile vericinin yaşının da yakala­ması gerekiyor.

Korneanıza gözetebilirsiniz
Gerçeğinde gözümüz bir hayli riske sarih, değil mi?
Elbette! Mesela bitkiomobillerde kemer takmak o kadar, o kadar ehemmiyetli ki! Kemer takmadığımız zaman bir kaza ge­çirdiğimizde, ilk olarak öndeki sırçaya kafamızı vuruyoruz. Hele bazen ön koltuğa çocuk bitkiurtturulduğunda, birey sanki kendini gözetmek için çocuğunu bitkiurtmuş gibi olu­yor. Ya da kucağına bitkiurtuyor. Zira ilk kaza anında ar­kadan veya önden kim vurursa vursun, sırçaya ilk vuracak olan çocuğun kafası ve dolayısıyla gözü oluyor. Olağanüstü bir vaziyet bu.

Nasıl yapıyorlar kavramak efor sahiden
“Ben yakalıyorum” diyor. Ne kadar yakalanırsa yakalansın, bir kemer kadar sağlam yakalamaya ihtimal yok. Bazen de şo­för kucağına bitkiurtuyor, çocuk direksiyon ile kendisinin arasında kalıyor. Başka Bir Deyişle bunlar çok riskli vaziyetler natürel. Tam bunların dışında, zati kazanın nereden geleceği emin olmuyor. Ama “geliyorum” diyenler var elbette.

Dünyaya açılan penceremizi, başka bir deyişle korneamızı konuş­maya devam ediyoruz. Korneamızı gözetmek için ekstra ihtiyat alabilir miyiz?
Evet! Korneayı gözetmek için bir; şayet tehlikeli bir işte ça­lışıyorsanız, gözlük takmanız gerekir, mesela kaynak işiyle uğraşıyorsanız, araba tamircisiyseniz ya da odun kesiyor­sanız, yaptığınız iş sırasında gözünüze bir parça atlayacak gibiyse, kesinlikle gözlük takmanız gerekli. Bunun yanı gizeme, enfeksiyonlara sarih bir civarda çalışıyorsanız, mesela hemşireyseniz, doktorsanız, cerrahsanız gene muhtemel ol­duğu kadar gözlükle çalışmanız gerekir, başka bir deyişle çevrede tehlike varsa, tehlikeyi yasaklamak için gözlük takmak koşul. Bunların dışında, çocukların havai fişek, çatapat veyahut da minik bir boru içinden üfleyerek birbirlerine kıvrılmış kâğıt at­malarını, sapanla oynamalarını yasaklamak gerekli. Ben o ufacık kıvrılmış kâğıtla delinmiş kornea ve hatta göz merceği gördüm.

O kadar riskli
O kadar riskli. Tam bunları önlemek için ailelerin dikkatli olmaları ve eğitim koşul. Bunlar tehlike ise, tehlikeleri or­tadan kaldırmak için ya bunları yapmayacağız ya da işi­miz gereği kesinlikle yapmak zorundaysak, gözlük takaca­ğız. Bunun dışında korneamızı gözetmek için yapmamız gereken, natürel ki tartışmadan, yumruklardan veya her türlü travmadan uzak durmak.

Başka Bir Deyişle barış
Evet, göz ve kornea sıhhati için barış koşul.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.