Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kronik Orta Kulak Cerahati…

03.04.2021
50
Kronik Orta Kulak Cerahati…

Kronik orta kulak enfeksiyonu ciddiye alınması gereken bir sorun

Toplumda yaygın bir hastalık olan orta kulak enfeksiyonu, altı ay içerisinde üç kezden fazla tekerrür ediyorsa, bu gidişat hastalığın kronikleştiği anlamına geliyor. Kronik orta kulak enfeksiyonunda cerrahi rehabilitasyon büyük ehemmiyet taşıyor. Kulak Btümörün Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, kronik orta kulak enfeksiyonunda cerrahi rehabilitasyonun detaylarını anlatıyor.

Kulağın yapısı; Dış, Orta ve İç kulak olmak üzere üçe dağılır. Orta kulak; kulak çeperinin daha iç tarafında bulunan bir boşluktan oluşur. Duyma uzvunun, kulak çeperiyle iç kulak arasındaki kısmında görülen en­feksiyonlara orta kulak cerahati denir. Bütün enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi irininin de akut ve kronik şekilleri var­dır. Kulak çeperinin genellikle enfeksiyona bağlı nedenlerle delinmesi neticeyi oluşan orta kulak enfeksiyonu üç ay süren ilaç rehabilitasyonuyla iyileşmediği takdirde kronikleşmiş sayılıyor. Kulak Btümörün Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, “Genetik yatkınlık, sosyoekonomik etkenler, allerji, abuhava, sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonu, sigara alışkanlığı ve kulağın bazı yapısal özellikleri kronik orta kulak enfeksiyonuna neden oluyor” diye bilgi veriyor.

Cerrahinin rehabilitasyondaki yeri

Prof. Dr. Yetişer, cerrahi rehabilitasyon usulünü şöyle anlatıyor: “Kronik orta kulak enfeksiyonları için yapılan operasyonlar genel anestezi altında kulak arttan kesik açılarak yapılıyor. Enfeksiyon arınılıyor ve kulak çeperindeki delik onarılıyor. Büyüyen teknoloji ile beraber orta kulak cerrahisinde endoskoplar da kullanılmaya başlandı. Hastanın kemikçik zincirinin enfeksiyonla yıkım olması ile beraber operasyon esnasında orta kulak takmayı kullanılması gereği ortaya çıkıyor. Ayrıca kulakta bazı takmalar da kullanılıyor” diyor ve operasyon sonrası süreci de aktarıyor: “İlk 10 gün hastanın pansumanlarına devam ediliyor. İkinci haftadan sonra kulak sarih vazgeçiliyor. İlk 1-3 ay içerisinde ani tazyik metamorfozlarının olduğu uçak yolculuğu, dalma, hengame, vb. etraflara girilmemesi gerekiyor. Başarılı bir cerrahiden sonraki 3-4 aylık yarıyılda hasta klasik yaşantısına dönebiliyor.”

Hastalık rehabilitasyon edilmezse

Rehabilitasyon edilmeyen kronik orta kulak irininin riskli neticelere yol açtığına dikkat toplayan Prof. Dr. Sertaç Yetişer, “Rehabilitasyon edilmeyen ya da hakimiyeti sağlanamayan kronik orta kulak enfeksiyonları iç kulak enfeksiyonu, surat felci, menenjit, beyin çıbanı, sinüs trombozu gibi çok ciddi ve bir kısmı hayatı tehdit eden karmaşıklıkların gelişimine yol açabiliyor. Çocuklarda kronik orta kulak enfeksiyonunun ortadan kaldırılması ayrıca ehemmiyet taşıyor. Ancak çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonunun sık görülmesi gibi nedenler erişkinlere göre galibiyet oranının daha düşük olmasına yol açıyor” diye konuşuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.