Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Madımak bitkiunun Bereketleri

25.05.2021
26
Madımak bitkiunun Bereketleri

Bahar aylarında tabiatta sıkça tesadüfülen madımağın bereketleri oldukça fazla: şeker hastalığından böbrek taşına kadar bir hayli hastalığa iyi geliyor.

‘Madımak’ın doğranmış ve kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çay, mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılıyor.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi GOP Ziraat Fakültesi Nebat Koruma Kısmı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Hüseyin Koç, “Yabancı bitkilarla sıhhatli yaşam” isimli kitabında, özellikle Tokat, Sivas, Yozgat ve bölgesinde sıkça tesadüfülen madımak bitkiunun özelliklerine dikkati çekti.

Kitapta yer alan bilgilere göre, madımağın “drog” sınan yumrusundan hazırlanan çay, mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılıyor. Madımağın doğranmış ve kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çayın, karın sızısının giderilmesinde, ishal ve irinlere karşı tesirli olduğu öğreniliyor. Çok senelik, bitkisu bir nebat olan, bahar aylarında yağan yağmurla ortaya çıkan madımak, şeker hastalığı ve böbrek taşı rahatsızlığına da iyi geliyor. İsmine türküler yazılan, yemeği, konservesi yapılan madımağın tozundan hazırlanan merhem yaraların iyileşmesinde kullanılıyor. Ulus dilinde keçimemesi, kuşekmeği ve söğüt bitkiu olarak öğrenilen madımak, genelde köylü bayanlar tarafından bir araya gelerek satışa sunuluyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.