Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Makarna ve beyaz ekmek

30.03.2021
71
Makarna ve beyaz ekmek

Tabiatta bulunan ve muhtelif gıdaları barındıran meyvelerden farklı olarak, işlenmiş karbonhidratlar ekmek, makarna ve pasta gibi işlenme sürecinde lif, fitobesin, vitamin ve mine­rallerini kaybederler. Bütün buğdayla …

Tabiatta bulunan ve muhtelif gıdaları barındıran meyvelerden farklı olarak, işlenmiş karbonhidratlar ekmek, makarna ve pasta gibi işlenme sürecinde lif, fitobesin, vitamin ve mine­rallerini kaybederler.

Bütün buğdayla karşılaştırıldığında tipik bir makarna ve ekmekte beceriksiz olan gıdalar:
♦ Çinkonun yüzde 62′si
♦ Magnezyumun yüzde 72′si
♦ E Vitamininin yüzde 95′i
♦ Folik asidin yüzde 50′si
♦ Kromun yüzde 72′si
♦ B6 Vitamininin yüzde 78′i
♦ Liflerin yüzde 78′i

65,000 bayan üzerinde altı sene süresince yapılan bir incele­mada, beyaz ekmek, beyaz pirinç ve makarna gibi arıtılmış kar­bonhidratlar açısından zengin bir perhiz uygulayan bayanlarda, bütün buğdaylı ekmek ve esmer pirinç gibi çok lifli besinler harcayanlara göre, iki buçuk kat daha fazla Tip II diyabet görül­müştür. Bu belirtiler 43,000 erkek üzerinde yapılan bir çalış­mada tekrarlanmıştır.7 Diyabet ehemmiyetsiz bir problem değildir; Amerika’da hastalıktan dolayı vefatların dördüncü sebebidir ve görülme sıklığı çoğalmaktadır.

Harvard Kamu Sıhhati Fakültesinde epidemyoloji ve bes­lenme profesörü olan ve bu iki araştırmanın yazarlarından biri olan Dr. Walter Willett, neticeleri o kadar etkileyici bulmuştur ki, fotoğrafı kuruluşlarca yayımlanan ve altı-on bir porsiyon her­hangi çeşit bir karbonhidrat yenmesini öneren Besin Reh­beri Piramidinin değiştirilmesini istemektedir. Dr. Willett, “Beyaz ekmek gibi arıtılmış hububatları tatlılar kategorisine koyma­lılar, zira metabolik olarak her ikisi de aynı şey,” görüşünü dile getirmektedir.

Tabiatın onlara verdiği ambalajdan çıkarılmış olan bu nişastalı beyaz un besinler artık reel besinler değil­dirler. Lif ve minerallerinin çoğu yok olduğundan bu gibi yiye­cekler çok ivedi emilir ve kan dolaşımında glikoz dalgalan­malarına neden olurlar. Böyle bir vaziyetle başa çıkabilmekiçin pankreas daha süratli ensülin salgılamaya başlar. Bedendeki fazla yağlar da pankreasın daha fazla ensülin salgılamasına neden olur. Arıtılmış besinler ve fazla beden yağlarının pank­reasa fazla ensülin salgılaması için baskı yapması, zaman için­de diyabete neden olur. Arıtılmış karbonhidratlar, beyaz un, tat­lılar ve hatta kan dolaşımına çok ivedi girdiklerinden dolayı meyve suları, trigliseridi yükselterek yatkınlığı olan şahıslarda kalp krizi tehlikesini artırabilirler.

Bu işlenmiş besinleri her yediğinizde, perhizinizden baş­lıca gıdaları çıkarmış olmakla kalmıyor, klasik işlev­larımızı sürdürmemiz için gereken ve henüz keşfedilmemiş olan suratlarca fitobesinden de kendinizi yoksun etmiş oluyor­sunuz. Beyaz un elde etmek için bütün buğdayın gıdalar açısın­dan zengin kabuğu ceddildiğinde, bu besinin en bereketli kısmı yok edilmiş olur. Buğday tanesinin dış kabuğu, mineral­leri, fitoöstrojenleri, lignanları, fitik asidi, indoleleri, fenolik bileşenleri, değişik fitokimyasalları ve bu besinde bulunan E vitamininin tamamına yakınını kapsar. Uzun ömürle ilişkilen-dirilen bütün hububatlı besinler, çağdaş Amerikan perhizinde kalorilerin çoğunu oluşturan işlenmiş besinlerden tamamen değişiktir.

Tıbbi araştırmalar bizim yaptığımız gibi çok ölçüde işlenmiş besin harcamanın risklerini sarih şekilde göster­mektedir. Bu arıtılmış hububatlar bizim açlığımızı giderecek lif ve gıda yoğunluğuna sahip olmadığından obeziteye, diyabete, kalp hastalığına ve kanser tehlikesinin çoğalmasına neden olurlar.

Elli beş ve altmış dokuz yaşlarındaki 34,392 bayan üzerinde dokuz sene süresince sürdürülen aktüel bir araştırmada, arıtılmış hububat yiyenlerde kalp hastalığından can verme tehlikesinin üçte iki oranında çoğaldığı bulunmuştur.” On beş yaygın araştırmayı özet­leyen tahlilciler, arıtılmış hububat ve arıtılmış tatlılar kapsayan perhiz­lerin meblağlı bir biçimde mide ve sütun kanseri ile ilişkili oldu­ğunu görmüşlerdir. En az on iki araştırmada da, az lifli perhiz­lerle göğüs kanseri arasında ilişki bulunmuştur. Çok fazla şeker ve arıtılmış un kapsayan perhizler yalnızca kilo alınmasına neden olmaz, erken vefata da yol açar.

Arıtılmış gıdaların iletişimli olduğu hastalıklar
Ağız Kanseri ► Tiroid Kanseri
Mide kanseri ► Solunum yolu kanseri
Kolorektal kanseri ► Diyabet
Bağırsak kanseri ► Safra kesesi hastalığı
Göğüs kanseri ► Kalp hastalığı

Şayet kilo vermek istiyorsanız en başta sakınmanız gereken besinler işlenmiş gıdalardır: Tatlandırıcılar, şekerleme­ler, abur cubur besinler ve unlu besinler; bunların yağsız olması hiçbir şeyi değiştirmez. Hemen hemen tam kilo verme otoriteleri bu mevzuda aynı görüştedirler: Çörek, makar­na ve ekmek de dahil olmak üzere arıtılmış karbonhidratları yemeyi vazgeçmelisiniz. İnsan bedeni düşünüldüğünde, makar­na gibi az lifli karbonhidratlar beyaz şeker kadar hasarlıdır. Makarna netlikle sıhhatli olmayan, hasarlı bir gıdadır.

Şu an bir haylinizin ne düşündüğünü varsayım edebiliyorum: “Fakat Dr. Fuhrman! Ben makarnayı çok hoşlanıyorum. Ondan bırakmak zorunda mıyım?” Ben de makarna yemeyi beğene­rim. Makarna ara gizeme çok fazla yeşil sebze, soğan, mantar ve domates kapsayan bir yemekte az ölçüde kullanılabilir. Natürel mahsuller satan dükkanlardaki bütün hububatlı makarnalar ya da fasul­yelerden yapılan makarnalar, beyaz unla yapılanlardan daha iyi bir tercihtir. Lezzetli yemek tarifleri için 9. Kısım’e bakı­nız. Burada unutulmaması gereken nokta, arıtılmış hububatların aldığımız kalorilerin yalnızca çok minik bir yüzdesini oluştur­ması gerektiğidir.

Ya çörekler? Pastaneden aldığınız “bütün buğdaylı” çörek gerçekten de bütün hububattan mı yapılmıştır? Hayır; çoğunlukla bu çöreklerde ağırlıklı olarak beyaz un vardır. Bazen bunu kavramak efordur. Makarnaların, ekmeklerin, kurabiyelerin, krakerlerin ve değişik hububat mahsullerinin yüzde doksan dokuzu beyaz undan yapılır. Bazen azıcık bütün buğday ya da karamela boyası ilave edilir ve siz de onun bütün buğdaydan yapıldığını sanır­sınız. Ama öyle değildir. Esmer ekmeklerin çoğu, beyaz undan yapılmış ekmeğin sahte bir biçimde renklendirilmesiyle elde edilir. Amerikan topraklarında yetişen buğday zati gıda açısından yoğun bir besin değilken, besin üreticileri bir de onun en kıymetli kısmını atar, rengini açar, gözeticiler, tuz, şeker, boya ilaveler ve ekmek, kahvaltılık gevrek ve değişik yaygın besinleri üretirler. Buna karşın bir hayli Amerikalı az yağlı oldukları için bu besinleri sıhhatli varsayır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.