Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mamografi ne zaman ve kimlere yapılır?

28.03.2021
62
Mamografi ne zaman ve kimlere yapılır?

Mamografinin kullanımı ile daha evvel rehabilitasyon kısmeti çok düşük olan meme kanseri, günümüzde birinci düzeyde tutulabiliyor ve rehabilitasyonda galibiyet oranı yüzde 90’ın üzerine izliyor. Meme kanseri ile çabada mamografi en büyük efor!

Tüm dünyada meme kanseri görülme oranları çoğalırken, vefat oranlarında ise aksine eksilme mevzubahisi. Memedeki kanser ya da kanser dışı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan şişliklerin erken yarıyılda teşhis edilmesinde mamografi ehemmiyetli rol oynuyor. Öyle ki kendiliğindene ya da bir doktorun tetkikinde ele gelebilecek büyüklüğü erişmemiş kitlelerin tespit etilmesinde de mamografi faal bir yöntemdir.

Genel Cerrahi Uzmanı Hekim Hamdi Koçer, mamografinin gerektiğinde her yaştan bayana güvenle uygulanabildiğini belirtiyor ve ilave ediyor: “Memede aydınlatılması gereken kuşkulu bir gidişat varsa, hem ultrasonografi hem mamografi yapılabilir. Ancak genç yaşlarda meme dokusu çok yoğun olduğundan mamografinin yerine, ultrasonografi daha basit uygulanır.”

Yaş ilerledikçe kanser görülme tehlikeyi çoğalırken, birliktesi kanserin de mamografi ile teşhis edilme kısmeti çoğalıyor. Bu sebeple ileri yaşlarda çekilen mamografiler meme hakkında daha çok bilgi veriyor.

Mamografi tarama veya tanı emelli yapılıyor. Tarama emelli mamografiler, hiç yakınması olmayan bayanlara topluca yapılan tahliller olarak adlandırılıyor. Bu analizlerin fiyatı da bir sıhhat kuruluşu, kamu veya sivil toplum teşkilatı tarafından karşılanıyor. Rastgele bir yakınma veya endişe ile kendiniz hekime müracaat ettiğinizde, tetkikten sonra yalnızca ultrasonografi ile yeterli bilgiye erişebiliyorsa bununla kanaat etilebilir. Tanısal emelli mamografi de çekilmesi gerekiyorsa, bu noktada tanısal emelli muayene her yaştaki bayana yapılabiliyor. Ancak unutmamak gerekir, 35-40 yaşından evvelki mamografiler hudutlu miktarda bilgi veriyor. Koçer, “Rastgele bir meme yakınması olan bir bayan bana müracaat ettiğinde; tetkikine, ailesel tehlikelerine, şahsi tehlikelerine ve memenin yoğunluğuna bağlı olarak 35-40 yaş aralığında ilk mamografisine sürükletiyorum. Özel takip gerektiren bir patolojisi yoksa 40 yaştan sonra kumpaslı takibe başlamasını öneriyorum.” diyor.

Rutinde 40 yaşın üzerinde her sene ya da 2 senede bir mamografi ve ultrasonografi çekilmesi öneriliyor. Unutmayın; kumpaslı hakimiyet, meme kanserinin rehabilitasyon edilebilir bir düzeyde tutulma talihini artırıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.