Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Maydanoz Detroselinum Sativum

30.03.2021
71

Maydanoz bir provitamin A Beta karoten kaynağıdır. Bu özelliği ile görme eforuna, kılcal damar sistemine, adrenal bezine ve troid bezine iyi kazanç. Ayrıca potasyum, …

Maydanoz bir provitamin A Beta karoten kaynağıdır. Bu özelliği ile görme eforuna, kılcal damar sistemine, adrenal bezine ve troid bezine iyi kazanç. Ayrıca potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum ve klorin doğrultusundan da zengindir. Maydanoz suyundaki yüksek klorofil ölçüyü kanı çoğaldırarak oksijeni metabolize eder ve böbreklerin, karaciğerin, idrar yollarının arınılmasına destek eder. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindirir. İnce barsaktaki peristaltik hareketleri çoğaldırır. Bir tutam maydanoz günlük C Vitamini lüzumunun çoğunu karşılar.

*Kanı pakler, anemiye, mesane iltihaplanmasına ,kum, böbrek taşı ile tansiyona,kiloluluğa,böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına,damar sertliğine tesirlidir. Maydanoz suyuna bal ve limon ilave edilerek günde 1-2 kadeh içilir. Böbrek rahatsızlıklarında; 4 kadeh suya 1 demet maydanoz yıkanır konur, 5 dakika kaynatılır, süzülür, günde 3 kere 1′er çay kadehi içilir.

*Tohumları idrar ve safra söktürücü, adet kanamalarını basitleştirici kaliteleri vardır. Maydanoz,aybaşı sancılarını keser, adetleri kumpaslar, sızıları giderir, akıntıları keser.Barsak solucanlarının düşürülmesine destek eder. Gazın dışarı atılmasını sağlar.

*Grip ve nezleyi geçirir, balgam söktürür, terletir, ateş düşürür.Kan şekerini bayağı seviyede meblağ, kansere karşı gözeticidir, bedendeki zehirli maddeleri dışarı atar, romatizma hastalığına ve sarılığa iyi kazanç.

*Uyumadan evvel ağızda çiğnenen bir demet maydanoz rahat yatmayı sağlar. Bulantılarda ve soluk darlığında bir tutam maydanozu iyice çiğneyerek yutmak bireyi gevşetir.

*Anne sütünü eksiltir. Emzikli bayanların süt kanalı tıkanmalarında maydanoz lapası uygulanır. Yara, kesik ve morartıları iyileştirir. Kulak ve diş sızısına iyi kazanç.

*Afrodizyaktır

*Sivilceli,kirli,pürüzlü ve buruşuk ciltlerde parlaklılık ve pürüzsüzlük verir.
2 kadeh kaynatılmış suda, 1 demet yıkanmış maydanoz sapları ile birlikte üstü kapalı olarak kısık ateşte 5 dk. Kaynatılır.20 dk. Demlenmeye vazgeçilir süzülür.Böylece tesirli cilt losyonu ve lapası elde edilir.Temiz cilde lapası sürülüp 20 dk bekletilir,sonra süzülen maydanoz suyu ile cildi yıkanır.Her gün günde birkaç defa uygulanır.

*Saçları besler,parlatır, dökülmeyi yavaşlatır. Saçlar maydanoz suyu ile yıkanır.

*Arı ve haşarat sokmalarında sokulan yere sürülürse sızıyı giderir

KULLANILIŞI
Birkaç taze yaprak, bir litre suda kaynatılarak günde iki fincan içilir. Kuru yapraklardan elde edilen toz, günde iki tutam içilebilir. Kompres ve gözler için losyon ve şampuanı yapılır.
Astım, menopoz, sızılı adet görme ve öksürük için yukarıyadaki kaynamaya birkaç kök ve yarım avuç tohum atılarak el ayak banyoları yapılır.
Lapası kıyılmış yapraklardan yapılır.

*Şeker hastalığında: 3 demet maydanoz ezilir, 6 kadeh suya konulur, üstü kapatılır, 30 dakika demlemeye vazgeçilir, sonra süzülür, üzerine 1,5 su kadehi taze bunalmış limon suyu ilave edilir. Her gün sabahları aç karnına 1 kadeh içilir. .

*UYARI:Maydanoz suyu 60 gr’dan fazla ve tek başına içilmemeli. Havuç-elma suyuyla içilebilir. Böbrek cerahati olanlar yememelidir

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.