Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Memelerde büyüyen en genel marazı teşekküller hangileridir ?

18.05.2021
29

Kistler: Bunlar genellikle bitkiuzbeş ile kırkbeş ihtiyarla arasındaki bayanlarda olmaktadır. Bunlar bir bezelye tanesi boyunda tek, ufak ve yuvarlak biçimlerde büyümekte ve bazen bir limon …

Kistler: Bunlar genellikle bitkiuzbeş ile kırkbeş ihtiyarla arasındaki bayanlarda olmaktadır. Bunlar bir bezelye tanesi boyunda tek, ufak ve yuvarlak biçimlerde büyümekte ve bazen bir limon veya portakal kadar gelişmektedir. Kistler çok kısmî olma temayülü­nü göstermektedir.

Adenomalar; lifli ve kistli adenomalar: Bunlar genellikle onsekiz ile bitkiuzbeş ihtiyarla arasında genç bayanlarda büyümekte ve sancı, ağrı yapmayan yumrular halinde olmaktadır. Bunlar da bir be­zelye tanesi kadar ufak, bir limon veya portakal kadar büyük olabilmektedir.

Süt kistleri galaktosel: Bunlar çocuk doğurmuş bayanlarda bir süt kanalının tıkanmış olmasından alana gelmektedir.

Kanal arası «papilloma»lar: Bu urlar bir meme kanalı içeri­sinde alana gelen siğil şekli teşekküllerdir ve memeden yeşi­limsi, sarımsı, veya kanlı bir ifrazat geldiği zaman teşhis edilir. Bunlar, tetkik eden hekimin gidişatı kavrayamayacağı kadar ufak olabilirler. Genelikle bitkiuzlarında ve kırklarında olan ka­dınlarda alana kazanç.

Yağ nekrozu ve «hematoma»: Bu vaziyet memeye dolaysız çarpma­dan ileri gelen bir yaralanma ile alana kazanç. Bunlar memede ya bir kısım yağ dokularının yok olmasından veya meme içeri­sinde kanamadan alana gelen bir kan pıhtısından büyür. Yağ nekrozundan alana gelen yumru çok kere meme illet hastalıkinden alana gelen yumruya benzemektedir.

illet hastalık: Bu memenin rastgele bir tarafında alana gelebile­cek sert, ufak ve ağrı yapmayan yumrular olarak görülmekte­dir. Kırk ve elli yaşlarında bayanlar meme illet hastalıkine en fazla yatkın olmakta iseler de, hastalık daha, yirmi ve bitkiuz yaşlarında ve daha yaslı, altmış ve yetmiş yaşlarında olan bayanlarda da büyümektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.