Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mentolün aşırısı da hasarlı

29.03.2021
39

Solunduğunda ya da krem olarak kullanıldığında serinlik hissi veren mentolün aşırısının sıhhat meselelerine neden olduğu bildirildi. Kış aylarının en ehemmiyetli hastalıkları arasındaki soğuk algınlığı ve gripte …

Solunduğunda ya da krem olarak kullanıldığında serinlik hissi veren mentolün aşırısının sıhhat meselelerine neden olduğu bildirildi.

Kış aylarının en ehemmiyetli hastalıkları arasındaki soğuk algınlığı ve gripte yoğun olarak kullanılan mentol, son senelerde kağıt mendil, tıraş kreminin yanı gizeme, sakız, diş macunu, cilt maskesi, sauna gibi farklı mahsullerde de yaygınlaşmaya başladı. Özellikle saunalardaki buğu odaları ve terleme salonlarında moda haline gelen mentol kürleri, bol ölçüde mentol soluyarak, hastalıklardan kurtulmak için yapılıyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Çağatay Akçalı, soğuk algınlığı ve gribin rehabilitasyonunda yaygın olarak kullanılan mentolün tıp dilinde ”esansiyel” olarak deyim edilen yağlardan oluştuğunu belirtti.

Soğuk algınlığında, ABD’de hastaların üçte birinin, Avrupa’da yüzde 40-70′inin seçenek rehabilitasyon kullandığını ifade eden Akçalı, ”Seçenek rehabilitasyon arasında da ilk sırayı mentol almaktadır” dedi.

Mentolün dozunda alındığında serinlik hissi ve rahatlık sağladığını, burundaki tıkanmayı giderdiğini, ancak fazla kullanımın sıhhat meselelerini de birliktesi getirebileceğine işaret eden Akçalı, ”Mentol fazla kullanıldığında boğazda kuruluğa ve tahrişe neden olur. Tahriş olan bölge de enfeksiyonlara sarih hale kazanç. Bu sebeple her şeyde olduğu gibi mentolde de fazlaya kaçmamak gerekir” dedi.

Akçalı, yeniden soğuk algınlığında öksürüğü gidermek için kullanılan ve çoğunluğu mentollü olan pastillerin boğazı yumuşattığını, ancak bunun da fazla alınması halinde boğazda ve ağız içinde kuruluğa yol açabildiğine sözlerine ilave etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.