Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mesele, toprağın besinlerden yoksun kalması değil – bizim besin tercihlerimizdir

13.04.2021
41

Dinlediğiniz onca korkutucu öyküye karşın, topraklarımız yiyecekler açısından çoraklaşmamıştır. Kaliforniya, Washington, Oregon, Teksas, Florida ve öteki eyaletler, meyve, sebze, fa­sulye, kuruyemiş ve çekirdeklerimizin çoğunu üreten …

Dinlediğiniz onca korkutucu öyküye karşın, topraklarımız yiyecekler açısından çoraklaşmamıştır. Kaliforniya, Washington, Oregon, Teksas, Florida ve öteki eyaletler, meyve, sebze, fa­sulye, kuruyemiş ve çekirdeklerimizin çoğunu üreten ve hala zengin ve faydalı olan topraklara sahiptir. Amerika dünyada gıda açısından en zengin mahsullerden kimilerini üretmektedir.

Resmi kaynaklar yiyeceklerin gıdasal incelemelerini yayın­larlar. Ülkenin her tarafındaki süpermarketlerden gıdalar alınır, inceleme edilir ve sonuçlan yayınlanır. Bir Hayli sıhhatli besin ve bitirici taraftarının iddialarının aksine, bu ülkede yetiştirilen mahsuller yiyecekler açısından zengin ve mine­ral seviyeleri yüksektir; özellikle de fasulye, kuruyemiş, çekir­dek, meyve ve sebzelerde. Bununla beraber Amerika’da üretilen hububatlarda, sebzelerdeki mineral yoğunluğu yoktur. Güneydoğu eyaletlerindeki hububat ve hayvan yemi olarak kul­lanılan ekinler en cılız olanlardır; ama bu eyaletlerde dahi ekinlerin yalnızca minik bir yüzdesinde minerallerin yetersiz olduğu bulunmuştur.

Farklı topraklarda yetişen çok muhtelif nebatsal gıdalar­den oluşan bir perhiz uygulandığında, toprağın beceriksizliği sebebiyle gıdasal yetersizlik sürükleme riski ortadan kalkar. Bazı gıdasal bitirici korunucularının iddia ettiği gibi Amerikalılar toprağın gıdasızlığı sebebiyle gıda yetersizliği sürüklememektedirler. Amerikalılar gıda yetersizliği sürüklemektedir­ler, zira yeterli ölçüde taze mahsul yememektedirler. Ame­rikalıların harcadığı kalorilerin yüzde 90′ı arıtılmış gıdalardan ya da hayvansal mahsullerden gelmektedir. Arıtılmış edilmemiş nebatsal gıdalardan bu kadar az harcarken gıda yetersizliği sürüklememek muhtemel mi?

Amerikan perhizindeki kalorilerin yüzde 40′ından aşırısı gıda kapsamayan şeker ya da arıtılmış hububatlardan geldiğinden Amerikalılar, ciddi seviyede makûs beslenmektedirler. Arıtılmış şekerler, onları ne kadar fazla harcarsak o kadar makûs beslen­memize yol açarlar. Amerika’da görülen yüksek kanser ve kalp krizi oranında kabahat kısmen şekere aittir.

Şeker mevzusundaki tek evhamımız diş çürükleri olmamalıdır. Çoğu Amerikan ailesi gibi kalorilerimizin çoğunu almak için şeker, beyaz un ve yağı kullanırsak ve çocuklarımızın da kul­lanmasına izin verirsek, ömür boyu hastalıklarla uğraşmaya ve erken vefata kendimizi mahkum etmiş oluruz.

Arıtılmış şekerler; sofra şekerini sukroz, süt şekerini lak­toz, balı, esmer şekeri, yüksek früktozlu darı şekerini, şeker pekmezini, darı tatlandırıcılarını ve meyve suyu konsant­relerini kapsar. Çocukların çoğunun içtiği şişede ya da karton paketlerde satılan meyve suları dahi gıdasız gıdalardır ve obezite ve hastalığa neden olurlar. Gıdasal karnesi bakımın­dan şekerli sudan çok da değişik olmayan işlenmiş elma suyu, mektep evveli çocuklar tarafından harcanan meyve porsiyon­larının yüzde 50′sini oluşturmaktadır. Misalin, tam bir elmada bulunan C vitamininden elma suyunda hiç yoktur. Por­takallar en besleyici meyve suyunu oluştururlar, ama portakal suyu dahi orijinal bir portakalla karşılaştırılamaz. Turunçgil­lerde, anti-kanser bileşenlerin çoğu, meyvenin suyu bunalırken atılan çeper ve meyvenin etli kısmında bulunur. Karton paketlerde satılan portakal sularında, bir portakalda bulunan C vitamini ölçüsünün yüzde 10′undan daha azı bulunur; lif ve fitokimyasalların oranı ise daha dahi azdır. Meyve suyu meyve değil­dir ve ambalajlı meyve suları taze meyvede bulunan gıdaların onda birini dahi kapsamaz.

Lif açısından muhtaç olan işlenmiş karbonhidratlar, şeker emilimini yavaşlatmayı muvaffak olamazlar ve glikoz seviyelerinde geniş dal­galanmalara neden olurlar.

Boş kalori, boş kaloridir. “Meyve suyu” ile tatlandırılmış kurabiye, reçel ve öteki işlenmiş gıdalar natürel mahsuller satan bir dükkandan alınmış olsalar dahi kulağa daha sıhhatli kazanç ama beyaz şekerli mahsuller kadar makûsturlar. Meyve suyu konsantre edilip tatlandırıcı olarak kullanıldığı zaman tam sıhhatli gıdasal bileşenleri yok olur, geriye sade şeker kalır. Bedeniniz açısından arıtılmış şeker ile meyve suyu tatlandı­rıcıları, bal, meyve suyu konsantresi ya da öteki konsantre tat­landırıcılar arasında bir fark yoktur. Tatlı yeme dürtümüz, imitasyonları değil reel meyveleri harcamamız ve onların zev­kini çıkarmamız için tabiat tarafından bize verilmiştir. Taze bunalmış portakal suyu ve öteki taze meyve ve sebze sulan, ori­jinal vitamin ve minerallerin çoğunu kapsayan oranla sıhhatli gıdalardır. Fakat tatlı meyve suları ve hatta havuç suyu, lif kapsamadıkları ve şeker konsantrasyonları yüksek olduğu için miktarlı bir biçimde kullamlmalıdırlar. Ve kilo vermek isteyenler için ideal gıdalardan değillerdir. Ben genellikle bu suları tek başına bir meşrubat olarak değil, salata ya da öteki yemeklere sos olarak kullanırım. Taze meyveler ve hatta kurutulmuş meyveler, muhtelif gözetici gıda ve fitokimyasalları kapsarlar; bu sebeple reel gıdalardan uzaklaşmayın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.