Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Meyveler niye ehemmiyetlidir?

27.04.2021
11
Meyveler niye ehemmiyetlidir?

Ehemmiyetli bir besin grubu olan meyveler vitamin, mineral ve şeker bakımından oldukça zengindir. Besin bedeli açısından et, süt ve yumurtadan sonra kazanç. Görünüş ve renk …

Ehemmiyetli bir besin grubu olan meyveler vitamin, mineral ve şeker bakımından oldukça zengindir. Besin bedeli açısından et, süt ve yumurtadan sonra kazanç. Görünüş ve renk açısından da iştah açı­cıdırlar. Ayrıca, bol selüloz ihtiva ederler. Selülozun tamamı mide ve bağırsaklarda hazmedilemez. Kalın bağırsakta büyük yer tutarak kabızlığa mani olur. Meyveler muhtelif tatlıların, pastaların ve reçellerin imalinde ehemmiyetlidir. Taze ve saf meyve sulan bol vitamin kapsadıkları için çok yararlıdır. Ülkemiz meyve açısından çok zengindir. Bu nedenle de milletimiz arasında büyük vitamin beceriksizliklerine bağlı hastalıklar yaygın de­ğildir.

Meyveler susuzluğu giderir ve idrar söktürücüdürler. Yeniden kapsadıkları su, vitamin ve mineraller ile ciltte tonik tesiri ortaya çıkar.

Meyveler ihtiva ettikleri lif nedeniyle organizmayı pakler, zehirli maddeler­den zehirli maddeler temizletirler. Özellikle bağışıklık sisteminin kuvvetlen­mesinde ehemmiyetli rolleri vardır.

Meyvelerdeki muz, şekerpancarı, mısır, üzüm haricindeki şeker frük-tozdur. Meyve şekeri de denilen früktozun kolay benimsenebilir olması yanında, kan şekerini yavaş ve zamanla yükseltmesi de perhiz için avantaj­dır. Vücudumuzun bu biçimde şeker lüzumunu giderir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.