Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mide asidi suçsuz mu?

12.04.2021
65

JAMA’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre reflünün nedeni mide asidi değil stokinler.

Bugüne kadar “reflü hastalığının” yemek borusuna kaçan mide asidinin buradaki hücrelere doğrudan hasar vermesiyle ortaya çıktığı bilinirdi.

JAMA’ da yayınlanan yeni bir araştırma yemek borusunda ortaya çıkan cerahatin nedeninin doğrudan mide asidi değil yemek borusu hücreleri tarafından salgılanan “sitokinler” proteinler olduğunu düşündürüyor.

Araştırma, reflü özofajiti olan ve millet arasında mide gözeticiler olarak öğrenilen PPİ sınıfı ilaçlarla zaferle rehabilitasyon edilen 12 hasta üzerinde gerçekleştirildi.

Uzmanlar, araştırmalarını PPİ kesildiğinde reflü özofajitinin yineleyeceği ve böylece hastalığın erken yarıyıl belirtilerinin yakından kollanabileceği tahminine dayandırdılar.

12 hastanın 11’ inde PPİ kesildiğinde özofajiti belirtilerinin gerçekten tekerrür ortaya çıktığını fakat bunun bir asidin yol kalemtıraşı kimyevi zararla geçimli olmadığını belirlediler.

PPİ kesildikten 1 ve 2 hafta sonra yapılan biyopsilerde, çoğu T-hücresi olan intra-epitelial lenfositlerde anlamlı bir çoğalış olduğu ama nötrofil ve eozinofillerin az veya hiç olmadıkları görüldü.

Biyopsilerde hücreler arası mesafelerin genişlediği, yüzeyde zarar olmadan bazal hücre ve papiler hiperplazi tespit edildi.

PPİ kesildikten 2 hafta sonra yemek borusuna geçen asidin çoğaldığı, mukoza mukavemetinin eksildiği ve hastaların tümünde de özofajiti bulgularının ortaya çıktığı belirlendi.

Daha evvel farelerde yapılan deneylerde de mide asidinin yemek borusunda zarar yapabilmesi için haftalar geçmesi gerektiği gösterilmişti.

Bu neticeler neyi gösteriyor?

BİR: Bu araştırma, reflüye bağlı özofajitin nedeninin doğrudan mide asidinin yarattığı kimyevi zarar değil sitokinlerin taşıtı olduğu bir enflamasyon olduğunu gösteriyor.

İKİ: Bu araştırma, reflü özofajiti rehabilitasyonunda PPİ sınıfı ilaçların işe yaramadığını göstermiyor ama ileride rehabilitasyonda PPİ yerine sitokinleri veya enflamatuar hücreleri niyet alan ilaçların kullanılması olası olabileceğini ortaya koyuyor.

ÜÇ: Bu araştırma, zerdeçal gibi asit salgısını etkilemeyen ama anti-enflamatuar tesiri olan besinlerin reflü hastalığına neden iyi geldiğini de açıklama ediyor.

Reflü ile reflü hastalığını karıştırmayalım

Sadece millet değil tıp erbabı da öğrenerek veya öğrenmeyerek reflü ile reflü hastalığını birbirine karıştırır.

Reflü sözcüğünün Türkçe karşılığı geriye akıştır. Burada lafı edilen, temelinde gastro-özofagal reflü’dür, başka bir deyişle mide muhtevası ve asidinin yemek borusuna akmasıdır, kaçmasıdır.

Normalde, yemek borusu alt ucunda sifinkter adı verilen ulusa biçimindeki adalelerin kasılması sayesinde, mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi engellenir.

Ancak, reflü olağan bireylerde de, özellikle de yemeklerden sonra kısa süreli olarak alana kazanç. Bu reflü, yemek borusuna hasar vermeyen fizyolojik bir durumdur.

Reflü, uzun müddet ve fazla ölçüde olduğu zaman yemek borusu alt ucunda irine, başka bir deyişle özofajite yol açabilir.

Muhtelif nedenlerle sifinkterin hafiflemesi, mide asidinin yemek borusuna kaçmasını basitleştirir. Meselâ, hamilelik, mide fıtığı, kiloluluk ve sık sık kusma sifinkterin rahatlamasını basitleştiren faktörlerdir.

İşte, reflü yemek borusunda irine ve muhtelif bulgulara yol açtığında fizyolojik bir vaka olmaktan çıkar ve bir hastalık olarak kabul edilir.

Gelelim neticeye

BİR: PPİ hiç kuşku yok ki yerinde ve kısa süreli kullanıldığı zaman muhteşem ilaçlardır ama ne yazık ki bu ilaçlar tüm dünyada olduğu gibi bizde de suiistimal ediliyor.

İKİ: Bunların isimlerinin “mide gözeticiye” çıkmış olması, bir hayli insan tarafından yıllarca kullanılması başlı başına bir tıp rezaletidir.

ÜÇ: Yeni bir hayli araştırmada bu ilaçları uzun müddet kullanımlarının kalp kriz, böbrek eksikliği ve bunama dâhil pek çok ciddi yan tesire yol açtığı gösterildi.

DÖRT: Gelecekte reflü hastalığının rehabilitasyonunda PPİ yerine anti-enflamatuar ilaçların kullanılmaya başlanması muhtemeldir.

Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/06/01/yazilar/tip-yazilari/reflu/reflunun-nedeni-mide-asidi-degil/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.