Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mikrobun da bereketlisi var

27.03.2021
55

Nebat, hayvan ya da büyük pekçok organizmanın gen dizilimini hatta tarih evveli canlıların kopyalarını elde etmeye çalışan genetik bilimciler, bu kere dikkatleri ilgisizlik edilen insanların …

Nebat, hayvan ya da büyük pekçok organizmanın gen dizilimini hatta tarih evveli canlıların kopyalarını elde etmeye çalışan genetik bilimciler, bu kere dikkatleri ilgisizlik edilen insanların kendi vücudundaki mikroplara çevirdiler.

Banal bir insanın bağırsağında 500 ayrı cins mikrop yaşadığını tanımlayan uzmanlar, bir o kadar da ağızda ve vajinada yuvalanan mikropların organizma için bir çok bereketi olduğunu tespit ettiler.

Tübitak’ın Bilim Teknik Mecmuası’nde yer alan bir araştırmada, insan bedenini yerleşim edinmiş bakteri ve virüslerin, hayat için çok ehemmiyetli olduğu vurgulandı. Bağırsaklardaki mikropların hem hazmı basitleştirdiği, hem de daha hasarlı organizmaları bedenin dışına attığı ifade edildi. Ancak insan bedenindeki mikropları laboratuvarda arttırmak muhtemel olmadığı için özelliklerinin fazla öğrenilmediği kaydolundu.

ABD’de bulunan Genomik Araştırmalar Enstitüsü ile Stanfort Üniversitesi’nden bilimadamları, bedendeki boşluklardan alınan akışkanları doğrudan, daha evvel insan genom projesinde faydalanılan dizgeleme cihazlarına atmayı tasarlıyorlar. Aygıtlardan sağlanacak bilgilerin, hangi organizmaların insan bedeninin neresinde yaşadığının öğrenilmesine ışık yakalayacağı ifade ediliyor. Analistler işe diş ve dişetlerinde oluşan bakteri plaklarından bir misalle başladılar. Tahlilcilere göre, elde edilen dizilimlerin yüzde 40′tan aşırısına şimdiye kadar hiçbir yerde tesadüfülmedi. Bunların, öğrenilen bakterilerdeki yeni genler ya da tümüyle yeni cinslere ait oldukları düşünülüyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.