Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mitral Kapak Sarkması – Mitral Valv Prolapsusu

08.04.2021
55

Mitral kapak, kalpte sol karıncık (ventrikül) ve sol kulakçık (atrium) arasındaki kapakçığa verilen isimdir. İki yaprakçıktan meydana gelir.

Mitral valv prolapsusunda (mitral kapak sarkması) iki kapakçıktan birisi genişlemiş (büyümüş) ve bunu tutan bağlar çok uzamıştır. Kalp kasıldığında, mitral kapağın kapakçıklarından birisi veya ikisi tam bir şekilde kapanmaz. Aksine kapakçıklardan bir veya ikisi birlikte karıncığa doğru geri düşer. Bu durum az bir miktar kanın geri kaçmasına neden olur, kalpte üfürüme neden olabilir.

Toplumun yalaşık oalrk %5 inde bu rahatsızlık vardır, hastaların çoğu bayandır.

Mitral kapak sarkması aynı zamanda Barlow hastalığı, click-murmur sendromu, balon mitral kapak ve floopy kapak sendromu olarak da bilinir.

Bazı hastalarda göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı (egzersiz sırasında veya fazla miktarda kafeinli içecek alındığında (kola, kahve, çay)) meydana gelebilir.

Mitral kapak hastalığı olan hastaların çoğunda (%95 inde) herhangi bir belirti ve problem yoktur, dolayısı ile tedavi gerekli değildir. Bununla birlikte kapakçıkların arasından geriye kan sızan hastalarda, kanamalı bir girişimin sözkonusu olduğu durumlardan önce (diş çekimi gibi) enfeksiyon (endokardit) gelişimini engellemek için antibiyotik kullanmaya başlamak gerekir. Böyle durumlarda girişim sırasında bir veya iki doz antibiyotik yeterli olur. Ayrıca kalp ritim bozukluğu, göğüs ağrısı gibi şikayetleri olan mitral kapak rahatsızlığına sahip hastalarda ilaç tedavisi gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.