Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Muz, dut, armut

11.04.2021
57
Muz, dut, armut

Muz Her mevsim bulunan bir meyvedir. Mineral, magnezyum, demir, lif ve C vitamini bakımından zengindir. Enfarktüs tehlikesini eksiltir, hazmı basitleştirir, baş sızı­ra larına iyi kazanç, bağışıklık …

Muz
Her mevsim bulunan bir meyvedir. Mineral, magnezyum, demir, lif ve C vitamini bakımından zengindir. Enfarktüs tehlikesini eksiltir, hazmı basitleştirir, baş sızı­ra larına iyi kazanç, bağışıklık sistemini kuvvetlendi­rir, sperm imalini artırır.

Son araştırmalara göre mide ülserine de iyi gelmektedir. Ancak glisemik endeksi çok yüksektir. Bu nedenle şeker hastalarının ve ki­lo problemi olanların el sürmemesi gereken bir meyvedir.

Dut
Özellikle C vitamini ve kalsiyum bakımından çok zengindir. Saç dökülmesi, anemi, böbrek ve idrar gönderil rahatsızlıklarına iyi ge­lir. Olgun dutlar ishale ve bitkinliğe karşı çok tesirlidir. Glisemik endeksi düşük olmakla birlikte karbonhidrat oranı azami mey­vedir.

Armut
Glikoz değil, früktoz kapsadığından
özellikle perhiz yapanların yiyebileceği meyvelerdendir. İçinde yüksek ölçüde potasyum bulunur. Bu nedenle, ödemler­de ve kalp-böbrek hastalarına öneri edi­lir. Ayrıca, aşın efor tüketenlere, kansız­lara, mineral beceriksizliği bulunanlara ve da­mar rahatsızlıkları sürükleyenlere iyi kazanç.
Besleyici, bağırsaklara yu­muşaklık verici ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir.

Armuttaki tanin ve potas tuzlan ürik asidi eritir. Bu nedenle, arterit, gut ve ro­matizma gibi hastalıklarda ilaç yerine geçer.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.