Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Nefroz

12.04.2021
63
Nefroz

Nefroz nedir ? Beden dokularının su toplamasına ve şişmesine yol açan bazı böbrek hastalıklarına verilen genel bir terimdir. Bu su bir araya gelmeleri ve kabarıklıklar yüzde, karında ve …

Nefroz nedir ?
Beden dokularının su toplamasına ve şişmesine yol açan bazı böbrek hastalıklarına verilen genel bir terimdir. Bu su bir araya gelmeleri ve kabarıklıklar yüzde, karında ve ayaklarda görülebilir. Ayrıca beden proteinlerinde büyük kayıplar, kan dolaşımında bazı yağlı maddelerin kısmen çoğalışı ve hastanın temel metabolizmasında inişler görülecektir. Nefrozon bir hayli ayrı özel nedenleri olabilmektedir.

Nefroz en çok kimlerde olmaktadır ?
îki ilâ yedi yaşındaki çocuklarda görülmektedir.

Nefroz yaygın bir hastalık mıdır ?
Oranla az rakamda hadiseye tesadüfülmektedir.

Nefrozun rehabilitasyonu nedir ?
Bu hastalığın reel nedenine bağlıdır. Genel rehabilitasyon metotları arasında diyet ve tuz alımının eksiltilmesi bulunmaktadır. Bazı nefroz hadiselerinde kortizon ve onun eşi ilâçlar iyi neticeler vermektedir.

Nefroz rehabilitasyonunda hastanın tuz alımı kısılmak mıdır ?
Evet. Bedende tuz birikimi su birikimine yol açtığı için alımını eksiltmek, ehemmiyetli rehabilitasyon metotlarından biri sayılmaktadır.

Nefrozun rehabilitasyonuna et, yumurta ve başka proteinlerin alınmasının eksiltilmesi zorunlu midir ?
Hayır.

Nefrozdan iyileşme imkânı ne dereceye kadardır ?
Geçmiş senelerde nefroza tutulan çocukların takribî yarısı can vermekteydi. Bugün, yeni geliştirilen metotlar sayesinde, dört çocuktan üçü iyileşmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.